Genialna przyjaciółka

Dramat Italy USA 2018

Genialna przyjaciółka

Dramat Italy USA 2018

  • 8,0 /10

Dramat Italy USA 2018

2 sezony, 16 odcinków

Akcja serialu toczy się w niebezpiecznym i jednocześnie magicznym Neapolu na przestrzeni ponad 60 lat. Elena stara się rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej przyjaciółki Lily, która była jej powiernicą i zarazem największym wrogiem.

Gdzie obejrzeć:

HBO

Rai 1

Odcinki

Wybierz sezon:

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 1
1. Le bambole

Wszystko wskazuje na to, że najlepsza przyjaciółka Eleny - Lila zaginęła bez śladu. Elena więc, starsza już kobieta, włącza komputer i zaczyna spisywać historię ich wieloletniej i nietuzinkowej relacji. Raffaellę Cerullo nazywała zawsze "Lilą". Kiedy się poznały, w Neapolu w roku 1950, Elena była uczennicą pierwszej klasy szkoły podstawowej. Obie były bardzo zdolnymi uczennicami. Jasnowłosa Elena była nieśmiała, zwłaszcza w porównaniu ze swoją temperamentną ciemnowłosą towarzyszką. Mimo różnic, a może właśnie dzięki nim, dziewczynki poczuły obopólne przyciąganie. Pewnego dnia towarzyszki zabaw postanawiają stawić czoła nikczemnemu złodziejowi lalek, don Achille'owi, pierwszemu podejrzanemu. To wydarzenie stanowi kamień milowy tej znajomości. Między kompankami rodzi się przyjaźń, która przetrwa lata.

18 listopada 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 2
2. I soldi

Elena i Lila kupują powieść dla dziewcząt "Małe kobietki", które don Achille dał im w ramach rekompensaty za utracone lalki. Książka okazuje się wielkim odkryciem. Przyjaciółki są nią zachwycone i czytają bez przerwy. Odkrywszy, z jaką wielką przyjemnością wiąże się obcowanie z literaturą, postanawiają w przyszłości rozpocząć karierą literacką. Umawiają się, że kiedy dorosną napiszą coś razem. Marzenie to szybko jednak zostaje zrujnowane, ponieważ ich środowisko jest nieprzychylne tym pomysłom. Ich rodziny nie są ani zamożne, ani wykształcone i nie zamierzają zanadto inwestować w ich edukację. Według nich dziewczętom jest ona niepotrzebna. Po konflikcie z rodzicami Elena w końcu może planować pójście na studia, jednak Lila, która pochodzi z "gorszej" rodziny musi zapomnieć o dalszym kształceniu. Lila próbuje pisać coś na własną rękę. Tymczasem w sąsiedztwie dochodzi do makabrycznego wydarzenie: ktoś zabija don Achille'a.

19 listopada 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 3
3. Le metamorfosi

Elena zauważa zmiany, które zachodzą w jej ciele: dorasta. Przy tym kontynuuje edukację, jednak wcale nie jest jej łatwo uzyskiwać satysfakcjonujące oceny. Dziewczynie brakuje przyjaciółki, z którą podzieliłaby się swoimi obawami. Trudno im jednak się spotkać, ponieważ Lila pracuje w fabryce obuwia, która należy do jej ojca, i spędza tam bardzo dużo czasu. Mimo iż zakończyła swoją edukację wcześniej niż Elena, udaje jej się pomóc przyjaciółce w nauce łaciny. Dzięki temu poprawia oceny i pod koniec roku jest najlepszą uczennicą w klasie. Wszystko wskazywałoby na to, że to Elenie zostanie przyznana nagroda za najwytrwalsze studiowanie książek, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nauczyciel, pan Ferraro, decyduje, że nagrodą zostanie uhonorowana Lila.

25 listopada 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 4
4. La smarginatura

Elena dalej się uczy i ma świadomość, że los był dla niej łaskawszy niż dla jej najlepszej przyjaciółki, która codziennie spędza ogrom czasu na męczącej pracy z ojcem i bratem. Jednak widzi, że Lila przoduje w wielu dziedzinach. Nie tylko sprawia wrażenie zdolniejszej, inteligentniejszej i odważniejsza, lecz także atrakcyjniejsza. Jej uroda przyciąga wielu chłopców z okolic. Koledzy jej pragną, a wśród nich jest Marcello Solara - chłopak potężny, groźny i bardzo przystojny. Lila jednak nie boi się go odtrącać. Zaleca się do niej także Stefano Carracci, z którym dziewczyna postanawia spędzić sylwestra. Chłopak jest synem zamordowanego don Achille'a, jednak postanowił odciąć się od okropnych wydarzeń. Jednak Lilę czekają tej nocy nieprzyjemne doświadczenia. Tymczasem Elena, wciąż nieakceptująca swojego wyglądu, wiąże się z niepozornym chłopakiem o imieniu Gino, chociaż jej marzeniem od zawsze jest Nino Sarratore.

26 listopada 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 5
5. Le scarpe

Elena ma już serdecznie dosyć swojego chłopaka i postanawia go zostawić. Lila tymczasem dostaje wyznanie miłości od upartego zalotnika - Marcello Solary. Aby zaskarbić sobie jej sympatię, chłopak porzucił nawet swoje naganne maniery. Dziewczyna jednak ponowni odrzuca jego awanse - nie chce mieć nic wspólnego z tym chłopakiem, który jawi jej się jako brutal. Ponadto chciałaby skupić się na czymś innym - wraz ze swoim bratem Rino w oparciu o nowoczesny i oryginalny pomysł projektuje buty, co nie podoba się ich ojcu. Marcello jednak nie zamierza się poddawać. Udaje mu się zakolegować z Rino i tym samym zyskuje zaufania ze strony rodziny Cerullo. W końcu prosi głowę rodziny o rękę jego córki. Tymczasem Elena mimo szczerych chęci nie może wesprzeć w tej zawikłanej sytuacji swojej przyjaciółki. Musi wyjechać. Lila to rozumie.

2 grudnia 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 6
6. L'isola

Na wyspie Ischia Elena gości u kuzynki swojej nauczycielki z podstawówki - pani Olivero. Tam przypadkowo jej drogi krzyżują się z drogami rodziny Sarratore, która wypoczywa na wyspie podczas wakacji. Jest zachwycona, ponieważ nadarzyła jej się okazja do tego, by spędzić więcej czasu z Nino, w którym od dawna się kocha. Elena ma też szansę zbliżyć się do rodziny chłopaka: charyzmatycznego ojca Donato o przyjaznym usposobieniu, zakochaną ślepo w mężu Lidię i siostrę Nino - Marisę. Elena spostrzega, że Nino jest zupełnie inny niż pozostali członkowie rodziny Sarratore, a poza tym często odnosi się do nich z niechęcią. Elena wciąż jednak dąży do tego, by spędzać z nim tyle czasu, ile to możliwe. Podczas wspólnego wieczoru na plaży młodzi zaczynają się całkować. Sielankę przerywa Lila, która wzywa na pomoc Elenę. Jest coraz bardziej nękana przez upartego Marcello Solarę, który upatrzył ją sobie na zonę. Oddana przyjaciółka chce jak najszybciej wrócić do domu. W dniu jej piętnastych urodzin ojciec Nino namawia Elenę do przedłużenia pobytu, później zaś nocą chwyta ją w objęcia i zaczyna nachalnie obcałowywać. O poranku Elena wyjeżdża.

3 grudnia 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 7
7. I Fidanzati

Elena wraca do Neapolu. Swoje doświadczenia z wyspy trzyma jednak w sekrecie, ponieważ wstydzi się o nich mówić nawet Lili. Ta natomiast zwierza się przyjaciółce ze wszystkiego, co stało się jej udziałem tego lata. Chociaż jej rodzice patronują związkowi z Marcello Solarą, Lila wybiera Stefano Carraccio i nawet się z nim zaręcza. Młody mężczyzna rozpieszcza swoją ukochaną. Daje jej prezenty i bardzo pochlebnie wyraża się o projektach butów. Chce także zostać wspólnikiem rodziny w sprawach biznesu i zająć się dystrybucją modelów butów, które przygotowała Lila. Elena orientuje się, że jej przyjaciółka zaskarbia sobie coraz więcej sympatii chłopaków z sąsiedztwa, i ponieważ nie chce zanadto od niej odstawać, też znajduje sobie nowego partnera. Wybór pada na Antonio, mechanika samochodowego, którego nie może nawet obdarzyć miłością. Elena chce się dowiedzieć, czy Lila naprawdę darzy uczuciem Stefano. Przyjaciółka potwierdza, ale jednocześnie stawia Elenę na pierwszym miejscu.

9 grudnia 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 1, odcinek 8
8. La Promessa

Wszystko wygląda na to, że rodzina Cerullo jest na skraju bankructwa, ponieważ buty kiepsko się sprzedają. Fernando i jego przyszły zięć chcą ratować zakład i proszą o wsparcie finansowe zamożną rodzinę Solara. Dodatkowe fundusze umożliwiłyby im bowiem lepszy kolportaż. Solarowie wyrażają zgodę na pomoc, lecz z jednym zastrzeżeniem: Silvio ma być świadkiem na ślubie Lili. Przyszła panna młoda ani myśli do tego dopuścić, jednak Elena interweniuje i para ustala, że Silvio może pełnić funkcję świadka, o ile tylko Marcello nie przybędzie na ślub. Nino prosi Elenę, by napisała artykuł, ale ten nie zostaje opublikowany, co sprawia, że dziewczyna czuje się rozczarowana. Na przyjęciu Lili i Stefano nagle nieoczekiwanie pojawia się Marcello. Panna młoda uzmysławia sobie, że odrzucony amant przyszedł ją upokorzyć.

10 grudnia 2018

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 1
1. Odcinek 1

10 lutego 2020

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 2
2. Odcinek 2

10 lutego 2020

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 3
3. Odcinek 3

17 lutego 2020

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 4
4. Odcinek 4

17 lutego 2020

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 5
5. Odcinek 5

24 lutego 2020

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 6
6. Odcinek 6

24 lutego 2020

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 7
7. Odcinek 7

2 marca 2020

Genialna przyjaciółka - sezon 2, odcinek 8
8. Odcinek 8

2 marca 2020

Rankingi

Szczegóły serialu

  • Tytuł oryginalny:: L'amica geniale
  • Tytuł angielski: My Brilliant Friend
  • Data pierwszej emisji: 18 listopada 2018
  • Produkcja: Italy, USA
  • Języki: Italian
  • Gdzie obejrzeć: HBO, Rai 1
  • Studio: The Apartment, TIMVision, Fandango, Wildside
  • Słowa kluczowe:
  • Oficjalna strona www: https://www.hbo.com/my-brilliant-friend