Czarna żmija

Komedia Wojenny/polityczny United Kingdom 1983

Czarna żmija

Komedia Wojenny/polityczny United Kingdom 1983

 • 8,0 /10

Komedia Wojenny/polityczny United Kingdom 1983

4 sezony, 24 odcinków

Serial "Czarna Żmija" powstał w 1983 roku. Stacja telewizyjna BBC wyprodukowała go na podstawie scenariusza napisanego przez Richarda Curtisa i Rowana Atkinsona, wcielającego się tutaj także w rolę głównego bohatera Edmunda Blackaddera. "Czarna Żmija" to saga Blackadderów, która rozpoczyna się pod koniec Wojny Dwóch Róż - walki o tron angielski. Dowiadujemy się, że fakty historyczne, które uważaliśmy za prawdziwe, to tylko fikcja. Okazuje się bowiem, że Henryk VII Tudor wcale nie zwyciężył w bitwie pod Bosworth, i, chociaż Ryszard III zginął, na tronie zasiadł, rzekomo zgładzony jako dziecko, jego potomek - Ryszard IV. Od tego momentu właśnie rozpoczyna się historia rodu Blackadderów. Przedstawia ona losy najmłodszego syna Ryszarda IV, księcia Edmunda, wielkiego tchórza, który mówi o sobie Czarna Żmija. Z pomocą sprytnego służącego Baldricka i Lorda Percy'ego, jedynego urzędnika na tyle głupiego żeby go słuchać, Edmund rozpoczyna walkę o należne mu miejsce w historii

Gdzie obejrzeć:

BBC One

Rankingi

Odcinki

Wybierz sezon:

Specials (20 czerwca 1982)

Czarna żmija - sezon 0, odcinek 1
1. Odcinek 1

20 czerwca 1982

Czarna żmija - sezon 0, odcinek 2
2. Odcinek 2

5 lutego 1988

Czarna żmija - sezon 0, odcinek 3
3. Odcinek 3

23 grudnia 1988

4. Odcinek 4

18 września 1989

Czarna żmija - sezon 0, odcinek 6
6. Odcinek 6

31 grudnia 1999

Czarna żmija - sezon 0, odcinek 8
8. Odcinek 8

15 września 2003

9. Odcinek 9

9 października 2008

11. Odcinek 11

25 grudnia 2008

12. Odcinek 12

28 listopada 2012

13. Odcinek 13

14. Odcinek 14

15. Odcinek 15

16. Odcinek 16

17. Odcinek 17

18. Odcinek 18

19. Odcinek 19

20. Odcinek 20

27. Odcinek 27

31. Odcinek 31

The Black Adder (15 czerwca 1983)

Set in 1485, King Richard III has won the Battle of Bosworth Field, only to be unintentionally assassinated, and is succeeded by Richard IV, one of the Princes in the Tower. The series follows the exploits of Richard IV's unfavoured second son Edmund in his various attempts to increase his standing with his father and in the final episode his quest to overthrow him.

Czarna żmija - sezon 1, odcinek 1
1. Przepowiednia

Ryszard III wygrywa historyczną bitwę na polach Bosworth, zostaje jednak omyłkowo zabity przez Edmunda, jego wnuka. Ten, pogardzany dotąd i stojący w cieniu brata, kreuje swój nowy wizerunek oraz nowy przydomek, co ma zapewnić mu powszechne poważanie.

15 czerwca 1983

Czarna żmija - sezon 1, odcinek 2
2. Zrodzony na króla

Starszy brat Edmunda, Harry, sprawuje tymczasowe rządy w państwie, podczas gdy król uczestniczy w wyprawie krzyżowej. Czarna Żmija dostrzega okazję, aby zagarnąć tron dla siebie – otrzymuje dowody na to, że jego brat jest bękartem. Zbliżająca się uczta staje się doskonałą sposobnością do obwieszczenia tych rewelacji i skonfrontowania ich z rzeczywistością.

22 czerwca 1983

Czarna żmija - sezon 1, odcinek 3
3. Arcybiskup

Kolejni arcybiskupi Canterbury przekonują bogatych szlachciców, by ci przepisywali swoje ziemie na rzecz Kościoła zamiast Korony. W rezultacie duchowni giną z rąk siepaczy króla, aż postanawia on mianować na to stanowisko kogoś zaufanego. Tym kimś ma być Edmund, który po objęciu fatalnej funkcji usiłuje uniknąć losu swoich poprzedników.

29 czerwca 1983

Czarna żmija - sezon 1, odcinek 4
4. Broda hiszpańskiej królowej

Chcąc zdominować północą Europę, król Ryszard postanawia, że jeden z jego synów musi ożenić się z hiszpańską infantką. Wybór pada na Edmunda, który z pomocą służących za wszelką cenę stara się nie dopuścić do ślubu.

6 lipca 1983

Czarna żmija - sezon 1, odcinek 5
5. Nos na czarownice

W Europie rozprzestrzenia się zaraza (czarna śmierć). O sprowadzenie plagi obwinia się czarownice. Chcąc udobruchać lud, książę Harry sprowadza na dwór słynnego łowcę czarownic. Wkrótce Edmund zostaje uznany za czarownika i aresztowany.

13 lipca 1983

Czarna żmija - sezon 1, odcinek 6
6. Czarna pieczęć

Edmund zostaje pozbawiony wszystkich tytułów i zaszczytów. Zwalnia Baldricka i Percyego, by następnie zwołać sześciu najgroźniejszych ludzi w całym królestwie i z ich pomocą zasiąść na angielskim tronie.

20 lipca 1983

Blackadder II (9 stycznia 1986)

In the Tudor court of Elizabeth I, Lord Edmund Blackadder strives to win Her Majesty's favour while attempting to avoid a grisly fate should he offend her.

Czarna żmija - sezon 2, odcinek 1
1. Dzwony

Lord Edmund Czarna Żmija odkrywa, że zakochał się w swoim nowym służącym – Bobie. Wkrótce okazuje się, że w rzeczywistości Bob nie jest mężczyzną, lecz przebraną kobietą o imieniu Kate.

9 stycznia 1986

Czarna żmija - sezon 2, odcinek 2
2. Głowa

Królowa mianuje Czarną Żmiję królewskim katem. Odbywa się to jednak wbrew jego woli, jako że wszyscy, którzy obejmowali to stanowisko, stracili głowy. Tymczasem zbliża się termin egzekucji przyjaciela królowej – Lorda Farrowa.

16 stycznia 1986

Czarna żmija - sezon 2, odcinek 3
3. Ziemniak

Aby zaimponować królowej i dowieść, że nie ustępuje w niczym słynnemu odkrywcy Walterowi Raleighowi, Czarna Żmija postanawia wynająć statek i wyruszyć na egzotyczną wyprawę.

23 stycznia 1986

Czarna żmija - sezon 2, odcinek 4
4. Pieniądze

Dyrektor banku czarnych mnichów grozi Edmundowi torturami i śmiercią, jeśli ten nie zwróci bankowi pożyczonego tysiąca funtów. Czarna Żmija musi wymyślić sposób na szybkie zdobycie pieniędzy.

5 lutego 1986

Czarna żmija - sezon 2, odcinek 5
5. Piwo

Purytańskie wujostwo Czarnej Żmii, Białe Żmije, odwiedzają go, by omówić kwestię potencjalnego spadku. Wizyta przypada na czas planowanych zawodów pijackich z lordem Melchettem. Edmund usiłuje uczestniczyć w obu spotkaniach jednocześnie, tak, aby wujostwo nie dowiedziało się o przyjęciu, a Melchett – o jego staraniach w pozostaniu trzeźwym.

13 lutego 1986

Czarna żmija - sezon 2, odcinek 6
6. Łańcuchy

Z powodu fali porwań królowa Elżbieta oświadcza (za radą Edmunda), że nie będzie już więcej płacić porywaczom żądanych przez nich okupów. Tymczasem Czarna Żmija oraz lord Melchett zostają porwani przez szalonego, niemieckiego szpiega.

20 lutego 1986

Black Adder the Third (17 września 1987)

In the 19th century Regency era, Mr E. Blackadder serves as butler to the foppish numskull Prince George amidst the fads and crazes of the time.

Czarna żmija - sezon 3, odcinek 1
1. Wielka rzepa i wielka polityka

Premier Pitt Młodszy chce pozbawić księcia Regenta praw obywatelskich. Jedyną rzeczą, którą może zrobić królewski służący jest sfałszowanie wyborów. W odcinku pojawia się komentator polityczny Vincent Hanna – jako ekspert zdający relację z wyborów uzupełniających.

17 września 1987

Czarna żmija - sezon 3, odcinek 2
2. Pisma i pismaki

Samuel Johnson pragnie zdobyć patronat księcia dla swojej przełomowej książki – Słownika. Edmund przypadkowo poleca Baldrickowi spalić książkę i dlatego próbuje napisać ją od nowa w ciągu jednej nocy.

24 września 1987

Czarna żmija - sezon 3, odcinek 3
3. Franca Francuska

Znudzony zachwytami mieszkańców Londynu nad ostatnią eskapadą Szkarłatnego Pryszcza, Edmund Czarna Żmija zakłada się z księciem Jerzym, że i on potrafiłby uratować francuskiego arystokratę.

1 października 1987

Czarna żmija - sezon 3, odcinek 4
4. Beztalencia do wzięcia

Podczas przedstawienia teatralnego ma miejsce nieudany zamach na życie księcia Jerzego. Wstrząśnięty faktem, iż nie jest kochany przez wszystkich swoich poddanych, książę postanawia zatrudnić aktora, który nauczyłby go manier i sztuki przemawiania.

8 października 1987

Czarna żmija - sezon 3, odcinek 5
5. Zbóje i zabóje

Czarna Żmija odkrywa, że książę Jerzy jest bankrutem. Kiedy okazuje się, że parlament nie zatwierdzi wypłaty dodatkowych pieniędzy dla następcy tronu, Edmund obmyśla plan, dzięki któremu książę zdobędzie pieniądze. Wystarczy, że ożeni się z dziewczyną pochodzącą z bogatej rodziny. Plan Edmunda utrudnia jedynie brak chętnych do takiego ożenku.

15 października 1987

Czarna żmija - sezon 3, odcinek 6
6. Pukanie i pukanina

Edmund dowiaduje się, że do Londynu przybył jego szkocki kuzyn McAdder. Tymczasem po powrocie z wojny książę Wellington dowiaduje się, że książę Jerzy uwiódł jego młodą kuzynkę – postanawia więc wyzwać Jerzego na pojedynek.

22 października 1987

Blackadder Goes Forth (28 września 1989)

Blackadder, Baldrick and George, in a trench in Flanders during World War I, attempt to escape from the trenches to avoid certain death under the misguided command of General Melchett.

Czarna żmija - sezon 4, odcinek 1
1. Sztuka wojny

Generał Melchett ogłasza konkurs na projekt okładki dla magazynu Król i ojczyzna. Edmund Czarna Żmija postanawia wziąć udział w konkursie, aby na pewien czas wydostać się z okopów. Na przeszkodzie staje jednak brak talentu artystycznego Edmunda.

28 września 1989

Czarna żmija - sezon 4, odcinek 2
2. Rozpoznanie gnojem

Z powodu panującego w okopach głodu Czarna Żmija zabija ulubionego gołębia pocztowego generała Melchetta – nakrapianego Jasia – podczas gdy ten przynosi instrukcję, iż z powodu problemów komunikacyjnych strzelanie do gołębi pocztowych jest przestępstwem i grozi postawieniem przed sądem polowym.

5 października 1989

Czarna żmija - sezon 4, odcinek 3
3. Sztuka kamuflażu

Chcąc podnieść morale żołnierzy, generał Melchett prosi kapitana Czarną Żmiję o zorganizowanie tradycyjnego, brytyjskiego przedstawienia muzycznego. Edmund zgadza się, dostrzegając w tym kolejną szansę na opuszczenie okopów.

12 października 1989

Czarna żmija - sezon 4, odcinek 4
4. Czerwony baran

Kapitan Czarna Żmija, porucznik George oraz szeregowy Baldrick wstępują do brytyjskich sił powietrznych, mając nadzieję, że dzięki temu więcej czasu spędzą w klasie na szkoleniu niż na linii frontu. Szkolenie jest jednak prowadzone przez dowódcę eskadry Flasheart, który natychmiast wysyła swoich nowych podwładnych na akcję.

19 października 1989

Czarna żmija - sezon 4, odcinek 5
5. Siostra Marysia

Kiedy generał Melchett dowiaduje się, że w szpitalu polowym działa niemiecki szpieg, wysyła kapitana Czarną Żmiję, aby odkrył jego tożsamość. Wkrótce głównym podejrzanym Edmunda zostaje pacjent mówiący z lekkim niemieckim akcentem.

26 października 1989

Czarna żmija - sezon 4, odcinek 6
6. Koniec

Po latach wojny pozycyjnej generał Melchett wydaje żołnierzom rozkaz do samobójczego ataku na niemieckie pozycje. Chcąc uniknąć śmierci zdesperowany kapitan Czarna Żmija usiłuje przekonać swoich zwierzchników, że oszalał.

2 listopada 1989

Rankingi

Obsada: Czarna żmija

 • Rowan Atkinson Captain Edmund Blackadder
 • Hugh Laurie Lieutenant The Honourable George Colthurst St. Barleigh
 • Tony Robinson Private S. Baldrick
 • Tim McInnerny Captain Kevin Darling
 • Stephen Fry General Sir Anthony Cecil Hogmanay Melchett

Twórcy: Czarna żmija

 • Ben Elton Writer
 • Richard Curtis Writer
 • John Lloyd Producer
 • Chris Wadsworth Editor

Szczegóły serialu

 • Tytuł oryginalny: Blackadder
 • Tytuł angielski: Blackadder
 • Data pierwszej emisji: 1983-06-15
 • Produkcja: United Kingdom
 • Języki: English
 • Gdzie obejrzeć Czarna żmija: BBC One
 • Studio: BBC
 • Słowa kluczowe: sitcom, england, dark comedy, satire, history
 • Oficjalna strona www: http://www.bbc.co.uk/programmes/b006xxw3