Tureckie seriale z najlepszymi czołówkami. "Persona" i co jeszcze?

Karolina Wiśniewska 2020-07-19

Ponoć nie powinno się oceniać książki po okładce, ale przecież dobrze wiemy, że piękna okładka to najlepsza wizytówka książki i najprostszy sposób, aby zwrócić uwagę czytelnika, który sam nie wie, na co się zdecydować w księgarni czy bibliotece. Podobnie jest z serialami. Czołówka to niby tylko krótki wstęp, który ma nam do przekazania parę nazwisk. A jednak może być ona oddzielnym dziełem i najlepszym możliwym wabikiem dla nowych widzów. Oto ranking seriali z najlepszymi czołówkami.

Czołówka serialu "Imperium miłości" ("Kurt Seyit ve Şura"), nakręconego na motywach powieści Nermin Bezmen, jest równie sentymentalna, co sam serial. I bardzo dobrze. Kadry z postaciami zamknięte w szklanej kuli śnieżnej, a do tego wzruszający motyw muzyczny, skomponowany przez Toygara Işıklı, to prawdziwie poruszający wstęp do pełnej emocji miłosnej opowieści.

Ci z was, którzy cenią sobie niebanalność, być może zachwycą się czołówką do serialu "Karadayı". Animowane intro to jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących czołówek, jakie widziałam w tureckich serialach. Estetyka i prostota tej animacji sprawiają, że nie sposób oderwać od niej oczu. Innym przykładem animowanej czołówki jest ta z serialu "Miłosne potyczki" ("Aşk Laftan Anlamaz"). Tu z kolei mamy do czynienia z przeuroczym animowanym kolażem. Niektórzy mogą powiedzieć, że jest zbyt infantylna, ja jednak jestem zdania, że to intro ma wiele wdzięku.

Serial tak klimatyczny jak "Masum" ("Innocent"), po prostu musiał mieć równie klimatyczną czołówkę. Minimalizm tej produkcji i wszechogarniający niepokój zostały doskonale oddane w kapitalnym intro. Spokojne dźwięki muzyki zatapiają się w sennych majakach, rzeczywistość łączy się ze zwidami. Kolejna czołówka, której nie warto pomijać.

Nie wolno zapominać o tak ogromnym serialowym hicie, jak "Wspaniałe Stulecie". Co prawda pierwsza wersja czołówki nie zachwyca, ale za to już wersja druga i drobne modyfikacje, które pojawiają się w niej wraz z trwaniem serialu, zaskakuje formą i idealnym dopasowaniem do majestatycznej muzyki. Naprawdę widać, że ktoś się postarał, aby ta pełna rozmachu opowieść o Sulejmanie Wspaniałym i sułtance Hürrem przyciągała od pierwszych sekund.

"Ezel" to przykład czołówki, która powala swoją prostotą. Od początku do końca to nic więcej, aniżeli sekwencja zmieniających się nazwisk z obsady. Jest to jednak zrealizowane w tak pomysłowy i przykuwający uwagę sposób, iż nie można oderwać wzroku. Do tego oczywiście muzyka Toygara Işıklı, bez której to nie byłoby to samo.

I wreszcie najlepsza czołówka – intro wielokrotnie nagradzanego serialu "Şahsiyet" ("Persona"). W trwającym półtorej minuty klipie doskonałe jest właściwie wszystko – gra świateł i barw (czerwonej i niebieskiej), subtelne aluzje do fabuły, genialny motyw muzyczny i realizacja na absolutnie światowym poziomie. Taką czołówkę mogłyby mieć największe hity Netflixa czy HBO.
1. (Persona)

Imperium miłości

Dramat Familijny Historyczny Romantyczny Wojenny Turkey 2014

Imperium miłości

Dramat Familijny Historyczny Romantyczny Wojenny Turkey 2014

2 sezony, 21 odcinków

Serial kostiumowy na motywach powieści Nermin Bezmen. Kurt Seyit Eminof, pochodzący z Krymu oficer, zakochuje się w pięknej rosyjskiej arystokratce, Aleksandrze. Ich miłość napotyka na swej drodze wiele przeszkód, na czele z intrygami fałszywych przyjaciół i wojną.

Karadayı

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Familijny Turkey 2012

Karadayı

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Familijny Turkey 2012

  • Karadayı
  • 7,6/10

3 sezony, 115 odcinków

Niewinny

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2017

Niewinny

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2017

  • Niewinny
  • 8,2/10

1 sezon, 8 odcinków

Emerytowany policjant i jego rodzina mieszkający w spokojnym miasteczku zostają wciągnięci w zagadkę kryminalną, przy okazji której wychodzą na jaw szokujące tajemnice.

Aşk Laftan Anlamaz

Komedia Dramat Turkey 2016

Aşk Laftan Anlamaz

Komedia Dramat Turkey 2016

1 sezon, 34 odcinków

Wspaniałe Stulecie

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2011

Wspaniałe Stulecie

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2011

  • Wspaniałe Stulecie
  • 7,2/10

4 sezony, 318 odcinków

Kultowa telenowela historyczna, przedstawiająca domowe życie sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz jego ukochanej Hürrem. Serial pełen intryg i rozmaitych manipulacji oraz ludzi gotowych na wszystko, byle osiągnąć swoje cele.

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

  • Ezel
  • 8,7/10

2 sezony, 71 odcinków

Mężczyzna, który będąc zdradzonym przez najbliższych przyjaciół, zostaje skazany na pobyt w więzieniu, w niezwykłych okolicznościach opuszcza je, a następnie zmienia swój wygląd i tożsamość, by powrócić i dokonać zemsty na wszystkich, którzy go wykorzystali.

Persona

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2018

Persona

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2018

  • Persona
  • 8,0/10

1 sezon, 12 odcinków

Komentarze