Tureckie seriale takie jak „Tylko z Tobą”

Karolina Wiśniewska 2020-08-30

„Asla Vazgeçmem”, serial znany w Polsce pod tytułem „Tylko z Tobą”, to pewnego rodzaju fenomen, zwłaszcza w naszym kraju. Pełna schematów i absurdalnych zdarzeń telenowela podbiła serca wielu widzów, a nawet doczekała się parodii. Tak naprawdę bardzo trudno znaleźć tytuły podobne do przygód Nur i Yiğita, niemniej zerknijcie na kilka propozycji, które być może pozwolą zapełnić pustkę po „Tylko z Tobą”.

Ze względu na udział odtwórcy głównej roli w „Asla Vazgeçmem”, Tolgahana Sayışmana, warto polecić inny serial z tym aktorem. To „Czarna Perła” („Siyah İnci”), również emitowana swego czasu w TVP. Klasyczna historia o miłości i walce o serce kobiety, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, w jednej z nadmorskich miejscowości.

„Acı Aşk” to serial krótki, ale dzieje się w nim tyle, że trudno to czasem pojąć. Jest to opowieść o dwojgu mocno skrzywdzonych ludzi, a to wszystko przez miłość, która przybiera w tej produkcji różne oblicza – często jest okrutna i zaborcza. Do tego dochodzą absurdalne wręcz rodzinne powiązania. Rzecz zdecydowanie dla koneserów.

Serialem, który nieźle się zaczął, ale w późniejszych odcinkach zboczył nieco w stronę absurdu, jest „Meryem”. Tytułowa bohaterka to skromna pracownica piekarni swojego ojca. Jej narzeczony, który lada moment ma zostać prokuratorem, wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu i śmiertelnie potrąca kobietę. Meryem, zakochana w swoim nieodpowiedzialnym partnerze, zgadza się wziąć odpowiedzialność za wypadek, aby zdarzenie nie zniszczyło mu rozpoczynającej się właśnie kariery. Ściąga tym na siebie gniew chłopaka potrąconej kobiety, ale jak nietrudno się domyślić, los Meryem zacznie się odwracać.

Duża liczba odcinków, opary absurdu i (dla odmiany) lekka fabuła – to komedia romantyczna „No:309”. Historia Lale i Onura, którzy będąc umówionymi na randki w ciemno z innymi osobami, przez przypadek spotykają się właśnie ze sobą, a efektem wspólnej nocy będzie ciąża głównej bohaterki, odkryta dopiero po paru długich tygodniach. Serial bardzo podobał się tureckiej widowni, mimo że im dalej, tym większą parodią gatunku się staje.

„Zalim İstanbul” miał być następcą fenomenalnego „Fazilet Hanım ve Kızları”, lecz zbyt wielka liczba komplikacji i nagromadzenie intryg sprawiły, że to serial, któremu bliżej do „Asla Vazgeçmem”.

Innym udającym wielki dramat, a będącym jedynie kuriozalną telenowelą serialem jest zeszłoroczne „Canevim”. Rozpuszczony jak dziadowski bicz Taylan, mężczyzna z bogatego domu, popada w obsesję na punkcie skromnej i pięknej Ceylan. Ogarnięty żądzą Taylan robi wszystko, aby rozbić związek kobiety z uczciwym, ale biednym Ömerem i zdobyć ją.

Prawda jest taka, że cały ten ranking jest tylko po to, aby umieścić na jego szczycie absolutnego króla produkcji fascynująco absurdalnych, jakim jest „Yasak Elma”. Wspaniały przykład serialu, który trwa w ramówce już trzy sezony, przeżył odejście dwojga ważnych bohaterów, a centralna postać – Halit – wciąż poszerza swoją kolekcję żon i kochanek. Przed jego premierą w stacji FOX spekulowano nawet, że ma to być turecka odpowiedź na „50 Twarzy Greya”, co wzbudziło niemałe emocje u fanów tureckich seriali. Rzeczywistość okazała się zgoła inna, niemniej „Yasak Elma” („Forbidden Fruit”) to ciekawe zjawisko, warte obejrzenia przynajmniej pierwszego sezonu. Ale wciągniecie się na dłużej, zapewniam

Czarna perła

Dramat Turkey 2017

Czarna perła

Dramat Turkey 2017

1 sezon, 20 odcinków

Klasyczna historia o miłości i walce o serce kobiety, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, w jednej z nadmorskich miejscowości. Piękna Hazal i przystojny rybak Kenan przyrzekli sobie, że ich miłość nigdy nie będzie miała końca. By udowodnić ukochanej swoje uczucie Kenan ofiarował Hazal czarną perłę. Sprawy jednak zaczynają się komplikować, gdy w miasteczku pojawia się mężczyzna imieniem Vural, który zrobi wszystko, by zdobyć serce Hazal.

Acı Aşk

Dramat Turkey 2015

Acı Aşk

Dramat Turkey 2015

1 sezon, 13 odcinków

Meryem

Dramat Turkey 2018

Meryem

Dramat Turkey 2018

1 sezon, 30 odcinków

Ruthless City

Dramat Turkey 2019

Ruthless City

Dramat Turkey 2019

2 sezony, 35 odcinków

Canevim

Dramat Turkey 2019

Canevim

Dramat Turkey 2019

1 sezon, 1 odcinek

Forbidden Fruit

Dramat Turkey 2018

Forbidden Fruit

Dramat Turkey 2018

3 sezony, 69 odcinków

Komentarze