Seriale kostiumowe oraz Imperium Osmańskie, czyli tureckie seriale podobne do "Wspaniałego Stulecia"

Karolina Wiśniewska 2020-07-19

Choć od szczytu popularności Muhteşem Yüzyıl minęło już nieco czasu, serial ten wciąż wzbudza w wielu widzach niemałe emocje. A co ze sobą zrobić, kiedy obejrzy się ostatni odcinek historycznej telenoweli o sułtanie Sulejmanie? Oto kilka propozycji.

Pierwszą i najbardziej oczywistą propozycją jest "Muhteşem Yüzyıl: Kösem". Serial ten nie jest wprawdzie bezpośrednią kontynuacją pierwszego "Muhteşem Yüzyıl", bowiem rozgrywa się już w innych czasach i opowiada o losach władczej sułtanki Kösem, niemniej ze względu na podobną realizację i styl rozwijania fabuły jest to naturalny następca znanego na świecie tureckiego hitu.

Czy sułtan może być bohaterem komedii romantycznej? Twórcy "Kalbimin Sultanı" chcieli nam to udowodnić, niestety jednak serial nie przypadł do gustu Turkom i zakończono jego emisję po dosłownie kilku odcinkach. Jeśli jednak mimo wszystko jesteście ciekawi kiełkującego romansu między sułtanem a rosyjską nauczycielką, możecie zerknąć na tę właśnie produkcję.

Kolejna propozycja nie jest co prawda produkcją historyczną, a rzecz rozgrywa się współcześnie, jednak jeśli jesteście fanami Halita Ergença (sułtan Sulejman), Nur Fettahoğlu (sułtanka Mahidevran) i Ozana Güvena (Rüstem Pasza), to możecie ich obejrzeć w jednym z najnowszych seriali pod tytułem "Babil" (ang. "The Choice").

Halit Ergenç, od lat utrzymujący się w ścisłej czołówce najpopularniejszych aktorów w Turcji, wystąpił również w emitowanym także w Polsce serialu "Vatanim Sensin" ("Zraniona miłość"), którego akcja rozgrywa się na początku XX wieku. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej produkcji, warto nadrobić zaległości.

Z kolei dla fanów Bali Beja nie lada gratką może okazać się "Kuruluş: Osman", w którym Burak Özçivit powraca do świata produkcji kostiumowych, tym razem wcielając się w postać Osmana I – założyciela Imperium Osmańskiego. W tej pełnej rozmachu opowieści nie brak przygód i emocjonującej akcji. Serial ten jest jednocześnie swego rodzaju kontynuacją bardzo popularnego w Turcji "Diriliş: Ertuğrul", którego fabuła skupia się wokół Ertuğrula - ojca Osmana I. O skali popularności "Diriliş: Ertuğrul" niech poświadczy fakt, iż serial ten doczekał się aż 150 odcinków, zamkniętych w pięciu sezonach.

Na szczycie rankingu umieściłam propozycję nietypową, bowiem nie jest to klasyczny turecki serial, a międzynarodowa produkcja fabularno-dokumentalna Netflixa. "Rise of Empires: Ottoman" to ciekawy miks serialu fabularnego i dokumentu o Imperium Osmańskim za czasów panowania Mehmeda II Zdobywcy. W obsadzie części fabularnej znajdują się takie nazwiska jak Birkan Sokullu, Selim Bayraktar i Tuba Büyüküstün, natomiast narratorem w tureckiej wersji językowej jest sam Halit Ergenç.

Drugiego takiego Wspaniałego Stulecia nie znajdziecie, ale może choć jedna z tych propozycji skradnie wasze serce?

Magnificent Century: Kösem

Dramat Turkey 2015

Magnificent Century: Kösem

Dramat Turkey 2015

2 sezony, 60 odcinków

Kalbimin Sultani

Komedia Turkey 2018

Kalbimin Sultani

Komedia Turkey 2018

1 sezon, 8 odcinków

The Choice

Dramat Turkey 2020

The Choice

Dramat Turkey 2020

2 sezony, 41 odcinków

Wounded Love

Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2016

Wounded Love

Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2016

2 sezony, 59 odcinków

  • #based on a true story

  • #1920s

  • #1910s

Kuruluş Osman

Akcja i Przygoda Dokumentalny Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2019

Kuruluş Osman

Akcja i Przygoda Dokumentalny Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2019

3 sezony, 78 odcinków

Resurrection: Ertugrul

Akcja i Przygoda Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2014

Resurrection: Ertugrul

Akcja i Przygoda Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2014

  • Resurrection: Ertugrul
  • 7,0/10

5 sezonów, 150 odcinków

Rozkwit imperiów: Osmanowie

Akcja i Przygoda Dokumentalny Wojenny/polityczny Turkey 2020

Rozkwit imperiów: Osmanowie

Akcja i Przygoda Dokumentalny Wojenny/polityczny Turkey 2020

  • Rozkwit imperiów: Osmanowie
  • 7,5/10

1 sezon, 6 odcinków

Sułtan osmański Mehmed II rusza z potężną ofensywą na stolicę Bizancjum, Konstantynopol, wyznaczając w ten sposób bieg historii na kolejne stulecia.

  • #war

  • #ottoman empire

  • #historian

Komentarze