Uwielbiasz "Grzech Fatmagül"? Oto tureckie seriale podobne do "Fatmagül'ün Suçu Ne?"

Karolina Wiśniewska 2020-07-19

W przypadku Fatmagül'ün Suçu Ne? - serialu, który stał się poniekąd fenomenem, trudno znaleźć cokolwiek, co dorównywałoby temu tytułowi czy zbliżyło się do tego poziomu emocji. Można jednak znaleźć kilka naprawdę dobrych tureckich produkcji, które poruszają kwestię uprzedmiotowienia kobiet i ich walkę o wolność, godność, sprawiedliwe traktowanie, miłość czy nawet życie.

"Çoban Yıldızı" to poruszająca opowieść o młodej kobiecie, której ojciec zmusza ją do ślubu ze znacznie starszym mężczyzną. Zdesperowana Zühre postanawia uciec, w czym nieoczekiwanie pomaga jej niejaki Seyit. Wkrótce między nimi zaczyna rodzić się uczucie, ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i Zühre czekają ciężkie chwile w rezydencji swojego męża. Zwłaszcza, że jego syn jest osobą zepsutą do szpiku kości i popada w obsesję na punkcie Zühre.

Tytułową bohaterką innego serialu (emitowanego nawet w naszym kraju pod tytułem "Sıla: Odnaleźć przeznaczenie"), która również zostaje wydana za mąż wbrew swojej woli, jest Sıla – młoda kobieta, którą biedni rodzice oddali na wychowanie bogatej rodzinie w Stambule. Dziewczyna musi przejść długą drogę do odnalezienia się w zupełnie obcym, nieprzyjaznym środowisku, zaakceptowania swojego losu i zrozumienia własnych uczuć. Serial Sıla zdobył uznanie na całym świecie i został wyemitowany w kilkudziesięciu krajach.

Nieco inną, niż pozostałe seriale z rankingu produkcją jest "Hercai" – dramat obyczajowy o mężczyźnie pragnącym zemsty i kobiecie, która będąc całkowicie niewinną, staje się największą ofiarą w zaplanowanym na zimno odwecie, a wszystko to podsycane jest wzajemną nienawiścią dwóch rodzin. Jednak dzięki niespodziewanemu uczuciu wszystko zaczyna się zmieniać. "Hercai" jest obecnie jednym z najpopularniejszych seriali w tureckiej telewizji. Wyróżnia się doskonałą realizacją, w tym pięknymi zdjęciami, które w pełni oddają piękno przyrody i oryginalną, budzącą respekt architekturę okolic Mardin. Oprócz tego "Hercai" nie jest serialem przytłaczającym, a charyzmatyczni odtwórcy głównych ról mają kapitalną ekranową chemię.

Ci, którzy pokochali Engina Akyürka po roli w "Grzechu Fatmagül", jak również fani znanej z "Wiecznej miłości" Neslihan Atagül, mogą zobaczyć tę dwójkę aktorów w serialu "Sefirin Kızı" (ang. "Ambassador's Daughter"). Granych przez nich bohaterów zdecydowanie można określić postaciami tragicznymi. Łącząca ich przed laty miłość powraca przekształcona w nienawiść. Odżywają dawne sentymenty, stare rany nie chcą się zagoić, a protagonistka, boleśnie skrzywdzona przez najbliższych jej ludzi, zostaje doprowadzona do ostateczności. "Sefirin Kızı" to propozycja dla widzów o wyjątkowej wrażliwości i wielbicieli mocnych dramatów obyczajowych.

Na szczycie rankingu znajduje się niedawny hit tureckiej stacji ATV, jakim jest przejmujący serial "Sen Anlat Karadeniz" (ang. "Lifeline"). Główna bohaterka, Nefes, zostaje kilka lat wcześniej zmuszona do małżeństwa z człowiekiem, który ją maltretował. Zdeterminowana, aby ocalić siebie i swoje dziecko przed kolejnymi atakami ze strony nieobliczalnego męża-sadysty, wykorzystuje okazję i ucieka, kryjąc się w ciężarówce pewnego człowieka. Kolejne odcinki serii to heroiczna walka Nefes o uwolnienie się spod władzy psychopatycznego męża, w czym pomaga jej mężczyzna, w którego samochodzie się skryła.

O żadnym z wymienionych seriali nie można powiedzieć, aby był prosty w odbiorze. Wydarzenia przedstawione na ekranie nie raz spotkają się z naszym sprzeciwem. Jest to jednak wycinek rzeczywistości kobiet w toksycznie patriarchalnym i tradycjonalistycznym świecie. Każdy z tych tytułów składnia w pewien sposób do przemyśleń, tak jak czynił to serial o losach dzielnej "Fatmagül".

Star of the Shepherd

Dramat Turkey 2017

Star of the Shepherd

Dramat Turkey 2017

1 sezon, 17 odcinków

Sıla

Dramat Tajemnica Turkey 2006

Sıla

Dramat Tajemnica Turkey 2006

3 sezony, 79 odcinków

Hercai

Dramat Telenowela 2019

Hercai

Dramat Telenowela 2019

3 sezony, 69 odcinków

Sefirin Kızı

Dramat Turkey 2019

Sefirin Kızı

Dramat Turkey 2019

2 sezony, 52 odcinków

Sen Anlat Karadeniz

Dramat Turkey 2018

Sen Anlat Karadeniz

Dramat Turkey 2018

3 sezony, 64 odcinków

Komentarze

gabi (9 października 2020 16:59)

dodałabym Yemin, zwłaszcza, że jest bardzo rozpoznawalny w Polsce jako Przysięga. Małżeństwo pod przymusem to też forma represji.