Rodzinne dramy to turecka specjalność. Tureckie seriale o trudnych relacjach rodzinnych

Michał Wieczorek 2020-07-19

Twórcy tureckich seriali są mistrzami w wymyślaniu rozbudowanych rodzinnych dramatów, których sceną przeważnie są okazałe rezydencje. Przedstawicieli tego specyficznego podgatunku poznacie za moment w poniższym rankingu, choć to jedynie mały wycinek tego, co oferuje nam bogata oferta produkcji znad Bosforu.

Zacznijmy od serialu, którego finał mogliśmy oglądać przed kilkoma tygodniami na antenie KanalD, jednej z wiodących tureckich stacji telewizyjnych. "Zalim İstanbul" to serial, w którym ambitna babka, samotnie wychowująca swoje dorosłe już dzieci matka oraz dwie siostry, różniące się od siebie jak ogień i woda (i jeszcze ich brat, który jednak zepchnięty jest na dalszy plan) przybywają po serii życiowych perturbacji do rezydencji państwa Karaçay. To nagłe wkroczenie niepokornych kobiet w na pozór poukładane życie Karaçay przynosi nieoczekiwane zmiany i staje się początkiem historii o ludzkiej krzywdzie, tajemnicach, błędach, które trudno naprawić i chciwości, która nie popłaca.

"Kardes Çocukları" to opowieść o dwóch siostrach, które żyły do tej pory w dwóch różnych światach – jedna prowadziła wielkomiejski żywot w Stambule, druga wiodła skromne i nieszczęśliwe życie na wsi. Ich ponowne spotkanie, jak nietrudno się domyślić, wywołuje serię nieoczekiwanych zdarzeń.

Serialem, który nie zagościł zbyt długo na ekranach tureckich telewizorów, acz wartym uwagi, jest "Çocuk". To wzruszająca historia dziecka, pięcioletniego Efe, który był wychowywany w bogatym domu, przez brata swojego prawdziwego ojca i jego żonę. Ta zaś, gdy urodziła własne dziecko, zaczęła odsuwać od siebie Efe, a w życiu chłopca ponownie pojawiła się jego prawdziwa matka. Główną mącicielką serialu jest babka Efe – Asiye, za sprawą której dziecko trafiło do jej domu. Nie brakuje tu poplątanych rodzinnych powiązań i wyłaniających się tajemnic z przeszłości, a w tym wszystkim rozgrywa się dramat niewinnego chłopca.

"Babam ve Ailesi", czyli znane w Polsce z anteny TVP1 Sekrety ojca, to poruszająca opowieść o mężczyźnie, któremu przez wiele długich lat udawało się wieść podwójne życie. W jednym mieście miał oficjalną małżonkę i prawowite potomstwo, w innym drugą kobietę, która doznała za jego przyczyną wielu upokorzeń oraz ich wspólne dzieci. Zrządzenie losu sprawia, że obie rodziny ojca dowiadują się o sobie, a życie ich członków już nigdy nie będzie takie samo.

Wielbicielom zarówno rodzinnych dramatów, jak i romantycznych historii, może przypaść do gustu "Yüksek Sosyete". To świetna, wielowątkowa produkcja, w której jedna z głównych bohaterek, młodziutka Cansu, czuje się nieszczęśliwa i uwięziona w złotej klatce, za sprawą apodyktycznego ojca i zimnej jak lód matki. Pewnego dnia dziewczyna postanawia zmienić swoje życie i w tajemnicy przed wszystkimi próbuje prawdziwego życia, zatrudniając się w delikatesach, w których to poznaje zaradnego Kerema. Ten jednak, na prośbę swojego przyjaciela, również udaje kogoś, kim nie jest. Nie jest to jednak przeszkodą w rodzącym się między tą dwójką uczuciu. "Yüksek Sosyete" przedstawia wiele aspektów życia i dylematy młodych ludzi wobec prób ustawiania ich życia przez rodziców.

Kolejną po Babam ve Ailesi produkcją, którą mogliście oglądać w polskiej telewizji, choć niestety w niepełnym wymiarze, bowiem nie wyemitowano wszystkich odcinków, jest "Paramparça" ("Rozdarte serca") – serialowy przebój o dwóch rodzinach, które po kilkunastu latach poznają prawdę o tym, że ich dzieci zostały zamienione w szpitalu tuż po porodzie. Losy dziewcząt i ich rodzin gościły w ramówce tureckiej stacji Star przez 4 lata, co świadczy o naprawdę dużej popularności tej produkcji.

Na koniec budząca ogromne emocje produkcja o charyzmatycznej pani Fazilet, jej córkach i bogatej rodzinie Egemen, w której wydarzyło się absolutnie wszystko, co tylko mogło się wydarzyć. Pełen zwrotów akcji, chemii między bohaterami i absurdów serial "Fazilet Hanım ve Kızları" (ang. "Mrs. Fazilet and Her Daughters") to prawdziwa uczta dla każdego, kto uwielbia dobrze doprawione rodzinne historie. Fenomenalna obsada, trzymający w napięciu praktycznie do samego końca scenariusz i podniosła ścieżka dźwiękowa to tylko mała część powodów, dla których warto obejrzeć tę produkcję.

Ruthless City

Dramat Turkey 2019

Ruthless City

Dramat Turkey 2019

2 sezony, 35 odcinków

High Society

Komedia Dramat Turkey 2016

High Society

Komedia Dramat Turkey 2016

1 sezon, 27 odcinków

Broken Pieces

Akcja i Przygoda Komedia Dramat Familijny Turkey 2014

Broken Pieces

Akcja i Przygoda Komedia Dramat Familijny Turkey 2014

3 sezony, 10 odcinków

Pani Fazilet i jej córki

Dramat Turkey 2017

Pani Fazilet i jej córki

Dramat Turkey 2017

2 sezony, 50 odcinków

Fazilet wraz ze swoimi dwoma córkami żyje w biedzie. Po śmierci męża jest dla nich jednocześnie matką i ojcem. Kobieta, jak każdy, dąży do lepszego, bogatszego życia. Jej inwestycją w tym celu jest młodsza córka - Ece, piękna młoda dziewczyna.

Komentarze