Najlepsze tureckie serialowe adaptacje, czyli światowe hity w tureckim wydaniu

Karolina Wiśniewska 2020-07-11

Twórcy tureckich seriali uwielbiają brać na warsztat dobrze znane na świecie hity i przerabiać je na turecką modłę. Wśród produkcji z ostatnich kilku lat znajdziemy co niemiara takich, które są remake'ami, a jeśli nawet nie są to bezpośrednie adaptacje, to widać w nich wyraźne inspiracje chociażby koreańskimi dramami.

I nie ma co się śmiać, że to kolejne tureckie Gwiezdne Wojny. Seriale, które wybrałam do tego rankingu to naprawdę solidnie zrealizowane produkcje, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

Przedstawicielem rzeczy lekkich, łatwych i przyjemnych niech będzie w tym rankingu "No:309" – komedia romantyczna, oparta na koreańskiej dramie "Fated To Love You". Serial opowiadający historię Lale i Onura, których życie odmienia jedno małe nieporozumienie i wspólna noc w upojeniu alkoholowym, tak przypadła do gustu tureckiej widowni, że doczekała się aż 65 odcinków. W związku z tym pojawia się tu sporo niepotrzebnych wątków, niemniej i tak jest to sympatyczna produkcja.

Młodzież z pewnością polubi seriale "Medcezir" (na podstawie "The O.C.") oraz "Tatlı Küçük Yalancılar" (na podstawie "Pretty Little Liars"), oba z gwiazdami młodego pokolenia w obsadzie.

Dla wielbicieli seriali medycznych też coś się znajdzie. "Mucize Doktor", na podstawie koreańskiej dramy "The Good Doctor" (znanej również w wersji amerykańskiej pod tym samym tytułem) to dobry przykład remake'u, który nie skupia się wyłącznie na powielaniu oryginału, ale dodaje też coś od siebie. Odtwórca głównej roli, Taner Ölmez, zdobył za swoją wyśmienitą kreację nagrodę Altın Kelebek (Złoty Motyl, nagroda tureckiego przemysłu telewizyjnego) dla najlepszego aktora.

Innym przykładem serialu medycznego na podstawie globalnego hitu jest "Hekimoğlu" – remake słynnego na cały świat "Dr House’a". Tureckim odpowiednikiem Hugh Lauriego jest Timuçin Esen, wcielający się w tytułowego bohatera – charyzmatycznego, sarkastycznego i ekscentrycznego lekarza z problemami.

Miłośnicy rodzinnych historii z pewnością docenią "Bir Aile Hikayesi" – pełen wzruszeń remake amerykańskiego "This Is Us". Innym godnym polecenia serialem o rodzinnych perypetiach jest "Bizim Hikaye", adaptacja "Shameless", przez wielu uznawana za lepszą od wersji amerykańskiej czy brytyjskiej.

Do seriali, których tureckie obsady są nawet lepsze od oryginalnych, śmiało można zaliczyć "İntikam", adaptację serialu "Revenge". Beren Saat w roli głównej wypada dużo lepiej niż "Emily VanCamp" w oryginale.

A na koniec crème de la crème tego rankingu – "İçerde", serial na podstawie filmu "The Departed" ("Infiltracja"). Wydawać by się mogło, że to nie miało prawa się udać. A jednak! "İçerde" to jeden z najlepszych seriali tureckich swojego gatunku, z dwoma charyzmatycznymi aktorami, Çağatayem Ulusoyem i Arasem Bulutem İynemli w popisowych rolach. Serial trzyma w napięciu i umie poruszyć emocje widza od początku do końca. Dołóżmy do tego świetną realizację i doskonałą ścieżką dźwiękową, skomponowaną przez mistrza Toygara Işıklı.

No: 309

Komedia Dramat Turkey

No: 309

Komedia Dramat Turkey

2 sezony, 65 odcinków

Tatlı Küçük Yalancılar

Dramat Tajemnica Turkey 2015

Tatlı Küçük Yalancılar

Dramat Tajemnica Turkey 2015

1 sezon, 13 odcinków

Hekimoğlu

Dramat Turkey 2019

Hekimoğlu

Dramat Turkey 2019

2 sezony, 36 odcinków

Medcezir

Komedia Dramat Turkey 2013

Medcezir

Komedia Dramat Turkey 2013

2 sezony, 77 odcinków

Our Story

Komedia Dramat Turkey 2017

Our Story

Komedia Dramat Turkey 2017

2 sezony, 160 odcinków

A Family Story

Dramat Turkey 2019

A Family Story

Dramat Turkey 2019

2 sezony, 18 odcinków

Mucize Doktor

Dramat Turkey 2019

Mucize Doktor

Dramat Turkey 2019

2 sezony, 71 odcinków

İntikam

Dramat Turkey 2013

İntikam

Dramat Turkey 2013

2 sezony, 45 odcinków

İçerde

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2016

İçerde

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2016

1 sezon, 47 odcinków

Komentarze