"Kadın" i co jeszcze? Seriale tureckie z wątkiem samotnego rodzicielstwa

Karolina Wiśniewska 2020-07-19

O tym, jak trudno wychować dziecko, wie doskonale każdy rodzic. A kiedy życie zmusza do radzenia sobie z trudem rodzicielstwa w pojedynkę, trzeba być prawdziwym herosem. W niniejszym rankingu poznacie seriale, w których główni bohaterowie stanęli przed wyzwaniem samotnego wychowywania dzieci.

"Analar ve Anneler" (ang. "Moms and Mothers") to krótki serial wytwórni Ay Yapım, opowiadający historie dwóch pochodzących z różnych środowisk młodych kobiet, których losy krzyżują się w jednym ze stambulskich szpitali, gdzie obie rodzą w tym samym czasie. Akcja serialu rozgrywa się w latach 70., co jest dodatkowym atutem tej produkcji, niemniej jej emisja w tureckiej telewizji, ze względu na niską oglądalność, zakończyła się już po dziewięciu odcinkach. Tak czy inaczej – warto obejrzeć.

"Kızım" to ciekawy, słodko-gorzki serial o kilkuletniej dziewczynce, która zmuszona jest odnaleźć swojego ojca, który nie wie o jej istnieniu. Mężczyzna nie prowadził dotąd przesadnie uczciwego życia, ale nagłe pojawienie się w nim jego córki zmienia wszystko. W głównej roli dziecięcej zobaczymy wspaniałą Beren Gökyıldız – urodzoną w 2009 aktorkę, która mimo tak młodego wieku ma na swoim koncie wiele nagród za swoje role w serialach. Możemy ją zobaczyć również w innej pozycji z tego rankingu – w serialu "Anne", opowiadającym o nauczycielce, która w niestandardowy i dość kontrowersyjny sposób postanawia pomóc jednej ze swoich uczennic, stając się dla niej nową mamą.

Kolejne dwie propozycje to seriale zdecydowanie lżejsze, ale w dalszym ciągu pełne wzruszeń. "Aşk Yeniden" to dobrze znana polskim widzom (emitowana w Polsce na Pulsie pod tytułem "Kontrakt na miłość") romantyczna produkcja o kobiecie, która powraca ze Stanów Zjednoczonych z małym dzieckiem, z którego ojcem się rozstała. W samolocie do Turcji Zeynep poznaje mężczyznę, który również powraca na łono ojczyzny po niezbyt udanym pobycie w USA. Zeynep i Fatih dogadują się i decydują na zawarcie pewnego kontraktu, który obydwojgu ma pomóc w uporządkowaniu życia.

Z kolei "Benim Tatlı Yalanım" (ang. "My sweet lie") to przeurocza historia samotnie wychowującego kilkuletnią córkę mężczyzny, który starając się, aby dziewczynka nie poczuła się porzucona przez matkę, pisze do niej fałszywe listy z dalekich krajów, robiąc to w imieniu kobiety, która ich zostawiła. Przynosi to coraz poważniejsze konsekwencje, zwłaszcza gdy w jego życiu pojawia się inna kobieta, która przez zbieg okoliczności zostaje uznana przez dziewczynkę za swoją mamę. Produkcja urzeka ścieżką dźwiękową, a mała Lavinya Ünlüer w głównej roli dziecięcej skradnie wasze serca.

Przejmującym serialem o matczynej miłości jest "Gülperi". Tytułowa bohaterka, grana przez znaną z roli sułtanki Kösem Nurgül Yeşilçay, przez wiele lat stara się zrobić wszystko, aby odzyskać odebrane jej przez rodzinę męża dzieci. Kobieta musi znosić wiele przykrości i upokorzeń ze strony teściów, którzy nie wahali się posłać ją nawet do więzienia, zanim spotyka mężczyznę gotowego jej pomóc.

Wreszcie przyszedł czas na szczyt rankingu. "Kadın" (pl. "Kobieta") to serial o ogromnej sile drzemiącej w kobiecie, która dla dobra swoich dzieci nie może pozwolić sobie na słabość i poddanie się bez walki. Radzenie sobie z wyzwaniami stawianymi przez los każdego dnia. Wielka determinacja, aby stworzyć dla dzieci iluzję lepszego świata. Starania o to, aby zachowywały one pamięć o ich ojcu, nawet gdy go przy nich nie ma. Oto właśnie prawdziwa kobieta. Zdecydowanie warte obejrzenia widowisko, zwłaszcza dzięki bardzo dobrej roli Özge Özpirinçci, która koncertowo wcieliła się w tytułową bohaterkę.

Kızım

Dramat Turkey 2018

Kızım

Dramat Turkey 2018

  • Kızım
  • 8,3/10

1 sezon, 34 odcinków

Benim Tatlı Yalanım

Komedia Turkey 2019

Benim Tatlı Yalanım

Komedia Turkey 2019

1 sezon, 34 odcinków

Love Once Again

Komedia Dramat Turkey 2015

Love Once Again

Komedia Dramat Turkey 2015

2 sezony, 59 odcinków

Mother

Dramat Familijny Turkey 2016

Mother

Dramat Familijny Turkey 2016

1 sezon, 33 odcinków

Woman

Dramat Familijny Turkey 2017

Woman

Dramat Familijny Turkey 2017

3 sezony, 81 odcinków

Komentarze