Tureckie seriale to nie tylko melodramaty! Najlepsze tureckie produkcje z wątkiem kryminalnym lub sensacyjnym

Karolina Wiśniewska 2020-07-19

Tureckie seriale to nie tylko melodramaty i seriale obyczajowe. Także fani produkcji sensacyjnych i kryminalnych znajdą w tureckiej telewizji coś dla siebie. Oto przegląd najciekawszych seriali z wątkiem kryminalnym/sensacyjnym.

"Kimse Bilmez" to zeszłoroczna produkcja z udziałem Keremcema – znanego tureckiego aktora i piosenkarza. Grany przez niego bohater to był agenta służb specjalnych i specjalista od elektroniki, który ma za sobą bolesną przeszłość. Kilka lat wcześniej zamordowano jego żonę i syna, a w dzieciństwie został on rozdzielony z bratem, którego usilnie poszukuje. Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się urocza młoda kobieta, Sevda. Jej spotkanie staje się początkiem nowych kłopotów, ale i miłości.

Dostępne na polskim Netflixie "Kara Para Aşk" (ang. "Black Money Love") to dobre połączenie serialu obyczajowego i kryminału, w którym nie brak zwrotów akcji. Pełen ideałów policjant i kobieta sukcesu zostają uwikłani w sprawę tajemniczego morderstwa, kiedy najbliższe im osoby (jego narzeczona i jej ojciec) zostają znalezione martwe w tym samym samochodzie. W rolach głównych ulubieńcy widzów: Engin Akyürek i Tuba Büyüküstün.

Produkcją łączącą romans z serialem sensacyjnym jest "Siyah Beyaz Aşk". Główni bohaterowie są jak czerń i biel – on to pozbawiony uczuć okrutnik, ona z kolei jest wrażliwą lekarką. Jedno zdarzenie łączy ich ścieżki i na zawsze odmienia ich życia.

Doskonałym kryminałem, połączonym z mocnym dramatem obyczajowym, jest obsypany nagrodami "Şahsiyet" (ang. Persona). Rewelacyjny Haluk Bilginer wciela się tu w postać emerytowanego urzędnika sądowego, który dowiadując się o chorobie Alzheimera postanawia na własną rękę zacząć wymierzać sprawiedliwość ludziom, którzy sobie na to zasłużyli, a którzy nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności z uwagi na piastowane stanowiska. Serial trzyma w napięciu i powala jakością realizacyjną.

Utrzymującym popularność i wysoką pozycję w ratingach (i to już od kilku lat) serialem jest "Çukur" (ang. "The Pit"), pełnokrwisty serial sensacyjny, którego akcja rozgrywa się w jednej z najniebezpieczniejszych części Stambułu (zwanej Çukur), a fabuła skupia się na losach członków mafijnej rodziny Koçovalı. W roli Yamaça Koçovalı zobaczyć możemy doskonałego Arasa Buluta İynemli, znanego w Polsce ze "Wspaniałego Stulecia", w którym wcielał się w postać księcia Bajazyda. "Çukur" to przykład serialu, który nie zwalnia tempa, ani też nie traci jakości wraz ze zwiększającą się liczbą odcinków.

Na miejscu drugim tego rankingu znalazł się komediodramat "Poyraz Karayel", zgrabnie łączący poruszające wątki obyczajowe, sensacyjne, a także komediowe. Charyzmatyczny i potrafiący doprowadzić widza raz do łez śmiechu, raz do łez wzruszenia İlker Kaleli daje prawdziwy popis w roli byłego policjanta, który działając pod przykrywką infiltruje grupę mafijną, a jednocześnie jako oddany ojciec walczy o odzyskanie swojego syna. Świetnie napisany scenariusz i idealnie dobrana obsada sprawiają, że perypetie Poyraza ogląda się z zapartym tchem.

A na miejscu pierwszym prawdziwa klasyka gatunku – znany i uwielbiany na całym świecie "Ezel" - serial luźno oparty na historii książkowego Hrabiego Monte Cristo. To produkcja, która z gracją łączy telenowelową formę z sensacyjnym charakterem. Główny bohater, niegdyś zdradzony przez najlepszych przyjaciół, powraca ze zmienionym wizerunkiem (w tej roli Kenan İmirzalıoğlu) i rozpoczyna realizację obmyślonego przez siebie planu zemsty. Czym jednak byłoby życie, gdyby sprawy nie zaczęły się komplikować? Serial w gwiazdorskiej obsadzie, a dodatkowego smaku nadaje mu chwytliwa ścieżka dźwiękowa.

Kimse Bilmez

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2019

Kimse Bilmez

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2019

1 sezon, 27 odcinków

Black Money Love

Akcja i Przygoda Dramat Tajemnica Turkey 2014

Black Money Love

Akcja i Przygoda Dramat Tajemnica Turkey 2014

2 sezony, 54 odcinków

Price Of Passion

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2017

Price Of Passion

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2017

1 sezon, 32 odcinków

Persona

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2018

Persona

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2018

  • Persona
  • 8,0/10

1 sezon, 12 odcinków

The Pit

Akcja i Przygoda Kryminał Turkey 2017

The Pit

Akcja i Przygoda Kryminał Turkey 2017

  • The Pit
  • 8,6/10

3 sezony, 94 odcinków

Poyraz Karayel

Akcja i Przygoda Dramat 2015

Poyraz Karayel

Akcja i Przygoda Dramat 2015

3 sezony, 190 odcinków

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

  • Ezel
  • 8,7/10

2 sezony, 71 odcinków

Mężczyzna, który będąc zdradzonym przez najbliższych przyjaciół, zostaje skazany na pobyt w więzieniu, w niezwykłych okolicznościach opuszcza je, a następnie zmienia swój wygląd i tożsamość, by powrócić i dokonać zemsty na wszystkich, którzy go wykorzystali.

Komentarze

gabi (9 października 2020 17:04)

Dobry ranking. W kontekście powyższego, czy będzie ranking o produkcjach wojenno-wojskowych w stylu Soz (Daję słowo)?