Najpopularniejsze tureckie telenowele

Olga Trędota 2020-08-20

Tureckie telenowele podbiły serca polskich widzów. W czym tkwi ich fenomen? Są egzotyczne i zupełnie inne niż polskie produkcje. Odcinki zazwyczaj są emitowane często i regularnie, a ich zakończenia sprawiają, że widzowie chcą jak najszybciej dowiedzieć się, co będzie działo się dalej. Tureckie produkcje są również furtką, przez którą polscy widzowie mogą poznać zupełnie odmienną od swojej kulturę. Jakie tureckie telenowele warto obejrzeć? Poznaj 15 naszych propozycji.

Na pierwszym miejscu serial, od którego wszystko się zaczęło. „Wspaniałe stulecie”, bo to o nim mowa, w polskiej telewizji emitowane było od 2014 roku i stało się prawdziwym fenomenem, o którym rozmawiali wszyscy. Serial opowiada historię sułtana Sulejmana, pokazuje, jak wygląda życie w haremie, a akcja skupia się na pałacowych intrygach, zdradach i podstępach. Nic dziwnego, że widzowie pokochali tę produkcję – twórcy postarali się, by fabuła wciągała jak ruchome piaski. Taka tematyka przypadła widzom do gustu do tego stopnia, że tureckie seriale zaczęły pojawiać się w polskiej telewizji coraz częściej.

Na drugim miejscu naszego rankingu znajduje się uwielbiana przez widzów „Wieczna miłość”. To niezwykle wciągający serial o pięknej i czystej miłości bogatej dziewczyny i ubogiego chłopaka, o tajemnicach rodzinnych i niechcianych małżeństwach. Jeśli jeszcze nie widziałeś – koniecznie obejrzyj. Uwaga – ten serial nie ciągnie się w nieskończoność. To dwa kompletne sezony, które tworzą spójną i zamkniętą historię. Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu na oglądanie seriali, jesteśmy przekonani, że „Wieczną miłość” pochłoniesz w mig.

Na trzecim miejscu mamy wysoko oceniany serial „Tylko z Tobą”. Dobre opinie na temat tej produkcji w ogóle nas nie dziwią. Jest w niej wszystko, czego można oczekiwać od dobrej telenoweli – zniewalająco przystojni mężczyźni, olśniewająco piękne kobiety, wciągające intrygi i cudowna, zakazana miłość.

Jeśli jesteśmy już przy zakazanej miłości – to właśnie ona jest głównym i będącym największą siłą tureckich telenowel wątkiem. W serialu „Meandry uczuć” mamy na przykład miłość do córki wroga. „Narzeczona ze Stambułu” opowiada o nieakceptowanym przez konserwatywne rodziny uczuciu piosenkarki i wpływowego biznesmena, a „Wymarzona miłość” o ucieczce od aranżowanego małżeństwa i odnalezieniu prawdziwej miłości w nieoczekiwanych okolicznościach.

Ogromną popularnością wśród widzów cieszy się również chwytająca za serce telenowela „Elif”, czyli opowieść o ogromnej miłości matki do córki, rozpaczliwych poszukiwaniach oraz o rezolutnej dziewczynce, która musi poradzić sobie w nowych okolicznościach.

Wymarzona miłość

Komedia Dramat Turkey 2018

Wymarzona miłość

Komedia Dramat Turkey 2018

1 sezon, 51 odcinków

Chodząca z głową w chmurach Sanem nieoczekiwanie rozpoczyna pracę w firmie, w której pracuje już jej ściśle przestrzegająca zasad siostra. Tam Sanem poznaje charyzmatycznego fotografa - Cana, z którym połączy ją niezwykłe zdarzenie za kulisami firmowej gali.

Narzeczona ze Stambułu

Dramat Turkey 2017

Narzeczona ze Stambułu

Dramat Turkey 2017

 • Narzeczona ze Stambułu
 • 5,5/10

3 sezony, 260 odcinków

Faruk zakochuje się w pieśniarce Süreyyi, którą poznaje w Stambule. Po ślubie kobieta zamieszkuje z ukochanym w jego rodzinnym domu w Bursie, gdzie niepodzielne rządy sprawuje władcza nestorka rodu, Esma. Zdobycie szacunku i uznania w oczach Esmy jest dla Süreyyi trudnym wyzwaniem.

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

 • Ezel
 • 8,7/10

2 sezony, 71 odcinków

Mężczyzna, który będąc zdradzonym przez najbliższych przyjaciół, zostaje skazany na pobyt w więzieniu, w niezwykłych okolicznościach opuszcza je, a następnie zmienia swój wygląd i tożsamość, by powrócić i dokonać zemsty na wszystkich, którzy go wykorzystali.

Çocuk

Dramat Turkey 2019

Çocuk

Dramat Turkey 2019

1 sezon, 15 odcinków

Pięcioletni Efe nie wie, że kobieta, którą uznawał za matkę, tak naprawdę go nie urodziła. Gdy kobieta rodzi własne dziecko, odpycha Efe. W tym samym czasie w życiu chłopca pojawia się jego prawdziwa matka. Zaniepokojona tym, co dzieje się wokół jej rodziny, babka chłopca okazuje się kobietą pełną tajemnic.

Łzy Cennet

Dramat 2017

Łzy Cennet

Dramat 2017

1 sezon, 55 odcinków

"Łzy Cennet" (org. Cennet'in Gözyaşları) to adaptacja koreańskiego serialu "Tears of Heaven" (Łzy Nieba). Bohaterką jest Cennet (Almila Ada), która w dzieciństwie została porzucona przez matkę i wychowana przez babcię. Gdy po latach udaje się jej skończyć z wyróżnieniem architekturę, rozpoczyna pracę w prestiżowej firmie budowlanej. Okazuje się, że pracuje tam też przystojny Selim (Berk Atan), z którym Cennet od razu czuje nić sympatii. Arzu (Esra Ronabar) - matka jej koleżanki, Melisy (Zehra Yilmaz) pragnie przeszkodzić temu związkowi, gdyż Selima zaplanowała już na swojego zięcia.

Cena Miłości

Dramat Turkey 2010

Cena Miłości

Dramat Turkey 2010

2 sezony, 24 odcinków

Jasmine, młoda dziewczyna, pracuje w firmie reklamowej i przygotowuje się do ślubu, kiedy przyłapuje swojego narzeczonego, Mehmeta, zdradzającego ją ze swoją najlepszą przyjaciółką. Rozczarowana traci wiarę w zasady, na których się wychowała, i ostatecznie kocha się z Savasem, pierwszym mężczyzną, którego spotyka w barze.

Meandry uczuć

Dramat Turkey 2016

Meandry uczuć

Dramat Turkey 2016

1 sezon, 80 odcinków

Do miejscowości, w której wszyscy podporządkowani są właścicielowi ziemskiemu, Tahsinowi Korludağowi, nieoczekiwanie sprowadza się tajemniczy Cesur. Jego przybycie zburza spokój rodziny Korludağ i całej miejscowości. Mężczyzna przybył tam w konkretnym celu, wiążącym się bezpośrednio z Tahsinem, lecz uczucie do jego córki, pięknej Sühan, komplikuje plany Cesura.

Imperium miłości

Dramat Familijny Historyczny Romantyczny Wojenny Turkey 2014

Imperium miłości

Dramat Familijny Historyczny Romantyczny Wojenny Turkey 2014

2 sezony, 21 odcinków

Serial kostiumowy na motywach powieści Nermin Bezmen. Kurt Seyit Eminof, pochodzący z Krymu oficer, zakochuje się w pięknej rosyjskiej arystokratce, Aleksandrze. Ich miłość napotyka na swej drodze wiele przeszkód, na czele z intrygami fałszywych przyjaciół i wojną.

Czarna perła

Dramat Turkey 2017

Czarna perła

Dramat Turkey 2017

1 sezon, 20 odcinków

Klasyczna historia o miłości i walce o serce kobiety, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, w jednej z nadmorskich miejscowości. Piękna Hazal i przystojny rybak Kenan przyrzekli sobie, że ich miłość nigdy nie będzie miała końca. By udowodnić ukochanej swoje uczucie Kenan ofiarował Hazal czarną perłę. Sprawy jednak zaczynają się komplikować, gdy w miasteczku pojawia się mężczyzna imieniem Vural, który zrobi wszystko, by zdobyć serce Hazal.

Grzech Fatmagül

Dramat Turkey 2011

Grzech Fatmagül

Dramat Turkey 2011

2 sezony, 80 odcinków

Opowieść o skromnej prostej dziewczynie, która zostaje brutalnie zgwałcona przez grupę mężczyzn. Fatmagul musi mierzyć się z ciężarem krzywdy, jakiej doznała, żyjąc w świecie tradycji i bliskowschodniego pojmowania honoru rodziny.

 • #rape

 • #court case

 • #rape victim

Tylko z Tobą

Dramat Turkey 2015

Tylko z Tobą

Dramat Turkey 2015

2 sezony, 59 odcinków

Gdy samotnie wychowujący swojego synka Yiğit Kozan zakochuje się w nowo przyjętej opiekunce, postanawia załatwić formalności i wziąć z nią szybki ślub. Dziewczyna nie ma pojęcia, że mężczyzna wciąż jest żonaty, a jego żona leży w śpiączce. W noc poślubną państwo młodzi dowiadują się, że była już małżonka Yiğita właśnie wybudziła się ze śpiączki, co wywołuje konsternację u wszystkich mieszkańców rezydencji Kozanów.

Wieczna Miłość

Dramat Turkey 2015

Wieczna Miłość

Dramat Turkey 2015

 • Wieczna Miłość
 • 6,5/10

2 sezony, 272 odcinków

"Kara Sevda" opowiada o miłości dwojga ludzi - pochodzącego z ubogiej rodziny Kemala (Burak Özçivit) oraz zamożnej Nihan (Neslihan Atagül Doğulu). Akcja rozgrywa się w Stambule. Młodzi poznają się w autobusie, w którym Nihan ma problem ze skasowaniem biletu - to bowiem jej pierwszy raz w komunikacji miejskiej. Pomaga jej Kemal. Nihan zaczyna malować portret nowo poznanego mężczyzny. Miesiąc później Kemal zauważa w galerii handlowej swoją podobiznę zapowiadającą wystawę artystyczną. Wkrótce para znowu się spotyka i zakochuje w sobie. Niestety, ich miłość nie będzie łatwa. Pojawi się inny mężczyzna i problemy związane z różnicami w ich statusie społecznym.

Wspaniałe Stulecie

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2011

Wspaniałe Stulecie

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2011

 • Wspaniałe Stulecie
 • 7,2/10

4 sezony, 318 odcinków

Kultowa telenowela historyczna, przedstawiająca domowe życie sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz jego ukochanej Hürrem. Serial pełen intryg i rozmaitych manipulacji oraz ludzi gotowych na wszystko, byle osiągnąć swoje cele.

Komentarze