Najlepsze tureckie seriale w reżyserii Hilal Saral

Karolina Wiśniewska 2020-08-30

Hilal Saral, przez wielu tytułowana królową tureckich seriali, to twórczyni największych hitów eksportowych tureckiego przemysłu telewizyjnego. Prawa do emisji wyreżyserowanych przez nią produkcji kupują telewizje z dziesiątków krajów na całym świecie, a same seriale Saral i aktorzy w nich występujący zdobywają liczne nagrody, zarówno w Turcji, jak i na zagranicznych galach. Jej dzieła nie raz gościły również w polskiej telewizji. Reżyserka wyspecjalizowała się w serialach dramatycznych z mocnym, trafiającym do serc przekazem. Jak mało kto potrafi ona również przenieść swoją wizję na ekran w sposób, który czyni jej seriale bardzo wiarygodnymi. Emocje, burzliwe związki, zakazane miłości, ludzkie krzywdy, dążenie do sprawiedliwości – to i dużo więcej można odnaleźć w jej serialach.

Ostatnimi tytułami na liście dzieł Hilal Saral, które nie zdobyły jednak oczekiwanego przez twórców zainteresowania widzów i nie powtórzyły sukcesu swoich poprzedników, są seriale „Zemheri” (ang. „Love Storm”) oraz „Şahin Tepesi” (ang. „Falcon Crest”). Ten drugi tytuł, mimo marnych wyników w ratingach, jest szczególnie warty polecenia ze względu na ujmującą historię i świetnie dobraną obsadę.

„Kurt Seyit ve Şura” to próba luźnej adaptacji książek Nermin Bezmen, których głównym bohaterem jest dziadek autorki, tytułowy Kurt Seyit Eminof. Serial był emitowany w TVP2 pod tytułem „Imperium miłości”.

Kipiąca od płomiennych uczuć telenowela wszech czasów, „Aşk-ı Memnu” (ang. „Forbidden Love”), jak również opowieść o dwóch skrajnie różniących się od siebie braciach, jaką jest „Kuzey Güney”, nie tylko ugruntowały renomę Hilal Saral w środowisku serialowym, ale także wzmocniły pozycję Kıvança Tatlıtuğa w aktorskiej czołówce, w której trwa do dziś.

Innym serialem Hilal Saral, który stał się fenomenem na skalę światową i z niebywałą empatią przedstawił historię okrutnie skrzywdzonej dziewczyny, jest dobrze znany polskiej publiczności „Fatmagül'ün Suçu Ne?” („Grzech Fatmagul”). Serial w przejmujący, acz niepozbawiony pokrzepiających momentów sposób ukazał dramat młodziutkiej Fatmagül, dziewczyny brutalnie zgwałconej i walczącej w późniejszym czasie o własną godność i sprawiedliwość.

Na szczycie rankingu nie mógł znaleźć się tytuł inny, aniżeli słynna „Kara Sevda „(„Wieczna miłość”). Rozgrywający się współcześnie melodramat o sile uczucia, która trwa mimo najcięższych prób i niezliczonych intryg. Serial zwraca na siebie uwagę doskonałą ścieżką dźwiękową, dobrymi zdjęciami i poruszającymi kreacjami Neslihan Atagül i Buraka Özçivita, a także genialnym występem Kaana Urgancıoğlu w roli głównego czarnego charakteru. „Kara Sevda” została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Międzynarodową Nagrodą Emmy w kategorii Najlepsza Telenowela.

Zemheri

Dramat Turkey 2020

Zemheri

Dramat Turkey 2020

1 sezon, 10 odcinków

Şahin Tepesi

Dramat Telenowela Turkey 2018

Şahin Tepesi

Dramat Telenowela Turkey 2018

1 sezon, 6 odcinków

Serial dramatyczny w reżyserii Hilal Saral, reżyserki “Wiecznej Miłości”. Niemożliwa miłość między dwojgiem młodych ludzi, wielkie tajemnice z przeszłości, wojna o sprawiedliwość i władzę między dwoma kobietami.

Imperium miłości

Dramat Familijny Historyczny Romantyczny Wojenny Turkey 2014

Imperium miłości

Dramat Familijny Historyczny Romantyczny Wojenny Turkey 2014

2 sezony, 21 odcinków

Serial kostiumowy na motywach powieści Nermin Bezmen. Kurt Seyit Eminof, pochodzący z Krymu oficer, zakochuje się w pięknej rosyjskiej arystokratce, Aleksandrze. Ich miłość napotyka na swej drodze wiele przeszkód, na czele z intrygami fałszywych przyjaciół i wojną.

Kuzey Güney

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2011

Kuzey Güney

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2011

  • Kuzey Güney
  • 6,6/10

2 sezony, 80 odcinków

Forbidden Love

Dramat Turkey 2008

Forbidden Love

Dramat Turkey 2008

  • Forbidden Love
  • 6,0/10

2 sezony, 120 odcinków

Obnażająca ludzkie pragnienia i pożądliwość telenowela wszech czasów, opowiadająca o losach Bihter i Behlüla, uwikłanych w płomienny romans, do którego nigdy nie powinni byli dopuścić. Serial w gwiazdorskiej obsadzie.

Grzech Fatmagül

Dramat Turkey 2011

Grzech Fatmagül

Dramat Turkey 2011

2 sezony, 80 odcinków

Opowieść o skromnej prostej dziewczynie, która zostaje brutalnie zgwałcona przez grupę mężczyzn. Fatmagul musi mierzyć się z ciężarem krzywdy, jakiej doznała, żyjąc w świecie tradycji i bliskowschodniego pojmowania honoru rodziny.

  • #rape

  • #court case

  • #rape victim

Wieczna Miłość

Dramat Turkey 2015

Wieczna Miłość

Dramat Turkey 2015

  • Wieczna Miłość
  • 6,5/10

2 sezony, 272 odcinków

"Kara Sevda" opowiada o miłości dwojga ludzi - pochodzącego z ubogiej rodziny Kemala (Burak Özçivit) oraz zamożnej Nihan (Neslihan Atagül Doğulu). Akcja rozgrywa się w Stambule. Młodzi poznają się w autobusie, w którym Nihan ma problem ze skasowaniem biletu - to bowiem jej pierwszy raz w komunikacji miejskiej. Pomaga jej Kemal. Nihan zaczyna malować portret nowo poznanego mężczyzny. Miesiąc później Kemal zauważa w galerii handlowej swoją podobiznę zapowiadającą wystawę artystyczną. Wkrótce para znowu się spotyka i zakochuje w sobie. Niestety, ich miłość nie będzie łatwa. Pojawi się inny mężczyzna i problemy związane z różnicami w ich statusie społecznym.

Komentarze