Najlepsze tureckie seriale dostępne na Netflixie

Karolina Wiśniewska 2020-07-15

Choć królestwem tureckich seriali jest niezmiennie telewizja, to od paru lat tureckie produkcje serialowe podbijają również internet. Przyjrzyjmy się tytułom, które są dostępne w bibliotece Netflixa.

Najbardziej znanym tureckim serialem na tej platformie jest oczywiście "Hakan: Muhafız" (ang. "The Protector") – pierwsza turecka produkcja oryginalna Netflixa i jednocześnie pierwsza turecka produkcja fantastyczno-przygodowa z prawdziwego zdarzenia. "The Protector" to serial o młodym sklepikarzu, który okazuje się być kolejnym wcieleniem mistycznego Obrońcy – człowieka mającego moc obrony Stambułu przed tajemniczym Nieśmiertelnym i jego poplecznikami. W tytułowej roli występuje Çağatay Ulusoy, jeden z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych tureckich aktorów swojego pokolenia, a w rolach dalszoplanowych można zobaczyć mnóstwo znanych twarzy ze ścisłego topu tamtejszego rynku serialowego, m.in. Okana Yalabıka, w Polsce znanego przede wszystkim z roli Ibrahima Paszy we "Wspaniałym Stuleciu". "The Protector" doczekał się czterech emocjonujących sezonów, w których nie brakuje zwrotów akcji, dobrych scen walki, jak również wątków romansowych.

Drugą produkcją oryginalną tureckiego Netflixa jest "Atiye" (ang. "The Gift") – nieco sztampowy, aczkolwiek godny uwagi serial z wątkiem archeologicznym. Młoda artystka odkrywa związek między malowanym przez nią od lat znakiem, a symbolem znalezionym podczas wykopalisk w Göbekli Tepe. "Atiye" to przede wszystkim dobra, nieskomplikowana rozrywka, a do tego mamy tu naprawdę dobrą obsadę, z Beren Saat i Mehmetem Günsürem na czele.

Zupełnie inny od powyższych propozycji jest serial "Aşk 101" – (ang. "Love 101") – krótki, bo zaledwie ośmioodcinkowy (choć z zapowiedzianym drugim sezonem) serial o grupce nastolatków, którzy obawiając się wydalenia ze szkoły próbują zatrzymać w niej jedyną przyjazną im nauczycielkę. Z pozoru wydają się niegrzecznymi dzieciakami, jednak dowiadujemy się o nich, iż są po prostu złaknieni czyjejś uwagi i miłości. Na uwagę w tej produkcji zasługuje młoda obsada, która wypada na ekranie bardzo naturalnie, a także świetny soundtrack, oparty w dużej mierze na znanych przebojach lat 80. i 90.

Oprócz seriali oryginalnych, na polskim Netflixie zobaczyć możemy kilka produkcji znanych z tureckiej telewizji, takie jak "Kördügüm" (ang. "Intersection"), "Avlu" (pl. "Na spacerniaku") czy "Kara Para Aşk" (ang. "Black Money Love"). Ten właśnie tytuł to trzymająca w napięciu produkcja obyczajowa z wątkiem kryminalnym, z gwiazdami tureckiej telewizji w rolach głównych. "Kara Para Aşk" przypadnie do gustu widzom, którzy lubią powoli rozwijaną intrygę kryminalną i rosnące napięcie między bohaterami.

Ale to jeszcze nie wszystko. Netflix przejął również parę seriali, które w Turcji wyprodukowane zostały dla tamtejszej platformy streamingowej BluTV. Są to "Yaşamayanlar" (ang. "Immortals") – coś dla fanów historii o wampirach, a także "Masum" (ang. "Innocent"). Ten właśnie tytuł jest szczególnie wart uwagi. Głównym bohaterem jest Yusuf – policjant, który nie może pogodzić się z rozstaniem z żoną. Jego dowódca, starając się odciągnąć go od szukania tzw. haków na nowego partnera eksmałżonki, wynajduje mu inne zadanie, w związku z którym Yusuf wyjeżdża w rodzinne strony, gdzie odkrywa tajemnicę swojego nauczyciela ze szkoły policyjnej. To serial zdecydowanie wyróżniający się spośród innych tureckich seriali swoją krótką formą i minimalizmem w środkach. Klimatem przypomina nieco skandynawskie kryminały.

Aktualnie oferta Netflixa nie jest zbyt obfita, jeśli szukacie akurat tureckich seriali, aczkolwiek biblioteka wciąż poszerza się o nowe tytuły. Ponadto spływają informacje o kolejnych planowanych przez platformę tureckich produkcjach oryginalnych. Warto zatem przeglądać od czasu do czasu zasoby Netflixa – można trafić na prawdziwe perły.

Immortals

Dramat Science fiction/fantasy Turkey 2018

Immortals

Dramat Science fiction/fantasy Turkey 2018

1 sezon, 8 odcinków

Pałająca żądzą zemsty wampirzyca pragnie zniszczyć okrutnego przywódcę wampirów, który poszukuje artefaktu dającego nieśmiertelność.

Intersection

Dramat Turkey 2016

Intersection

Dramat Turkey 2016

  • Intersection
  • 5,3/10

2 sezony, 31 odcinków

Na spacerniaku

Kryminał Dramat Turkey 2018

Na spacerniaku

Kryminał Dramat Turkey 2018

2 sezony, 44 odcinków

Po fatalnej kłótni rodzinnej oddana matka trafia do więzienia i zaczyna walczyć o przetrwanie, aby kiedyś odzyskać córkę.

Black Money Love

Akcja i Przygoda Dramat Tajemnica Turkey 2014

Black Money Love

Akcja i Przygoda Dramat Tajemnica Turkey 2014

2 sezony, 164 odcinków

Atiye

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy Turkey 2019

Atiye

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy Turkey 2019

  • Atiye
  • 8,0/10

3 sezony, 24 odcinków

Artystka maluje na swoich obrazach tajemnicze znaki, które ukazują się jej od dawna. Okazuje się, że znaki te odnalezione zostały podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym Gobekli Tepe. Atiye chce poznać związek między swoimi wizjami a tajemniczym miejscem.

Love 101

Komedia Dramat Turkey 2020

Love 101

Komedia Dramat Turkey 2020

2 sezony, 16 odcinków

Grupa nastoletnich uczniów próbuje połączyć w parę ulubioną nauczycielkę i nowego trenera koszykówki, aby zapobiec wyjazdowi kobiety z miasta.

Niewinny

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2017

Niewinny

Kryminał Dramat Tajemnica Turkey 2017

  • Niewinny
  • 8,2/10

1 sezon, 8 odcinków

Emerytowany policjant i jego rodzina mieszkający w spokojnym miasteczku zostają wciągnięci w zagadkę kryminalną, przy okazji której wychodzą na jaw szokujące tajemnice.

The Protector

Akcja i Przygoda Turkey 2018

The Protector

Akcja i Przygoda Turkey 2018

  • The Protector
  • 6,9/10

4 sezony, 32 odcinków

Młody sklepikarz poznaje swoje prawdziwe przeznaczenie i jako kolejne wcielenie legendarnego Obrońcy musi stawić czoła Nieśmiertelnemu i grupie jego niebezpiecznych popleczników. Pełna przygód produkcja oryginalna Netflixa.

Komentarze