Najlepsze seriale wojenne

Olga Trędota 2021-03-04

Wojna jest tematem chętnie wykorzystywanym przez twórców filmów i seriali. Zwykle są to produkcje ciężkie, dramatyczne i wymagające skupienia, ale są też takie, przy których można zaśmiewać się do łez – w końcu wojna to nie tylko krwawe, śmiertelne walki, ale również codzienne życie – pełne wzruszeń i radości mimo przeciwności losu. Zobacz nasze zestawienie 10 najlepszych seriali wojennych.

Jeśli szukasz czegoś lekkiego, „’Allo ’Allo!” będzie doskonałym wyborem! To ponadczasowa komedia, która bawi nas od lat. Jesteśmy przekonani, że oglądałeś kiedyś choć jeden odcinek. Być może teraz jest dobry czas, by nadrobić zaległości! To klasyka gatunku i po prostu świetnie zrealizowany serial z doskonale dobraną obsadą. Zainteresowany? Masz przed sobą 9 sezonów prawdziwej serialowej uczty!

Jeśli chodzi o seriale o tematyce wojennej, wśród polskich produkcji również mamy perełkę, której nie mogło zabraknąć w tym rankingu. Mowa oczywiście o serialu „Czterej pancerni i pies”, czyli przygodach Janka, Gustlika, Grzesia, Olgierda i psa Szarika. Klasyka gatunku! Któż z nas nie nucił kiedyś pod nosem piosenki z czołówki „Pancernych”? Deeeeszcze nieeespokoojnee, potargaaały sad… Zaśpiewałeś z nami? Jesteśmy przekonani, że dziś nie pozbędziesz się tej piosenki z głowy.

Na pierwszym miejscu – nie mogło być inaczej – oczywiście rewelacyjna „Kompania braci”. Z ręką na sercu – od 2001 r. do dziś nie dostaliśmy lepiej zrealizowanego serialu wojennego. Czy trzeba dodawać coś jeszcze?

Tour of Duty

Akcja i Przygoda Dramat Wojenny/polityczny USA 1987

Tour of Duty

Akcja i Przygoda Dramat Wojenny/polityczny USA 1987

 • Tour of Duty
 • 7,5/10

3 sezony, 58 odcinków

Generation Kill: Czas wojny

Akcja i Przygoda Dramat Wojenny/polityczny USA 2008

Generation Kill: Czas wojny

Akcja i Przygoda Dramat Wojenny/polityczny USA 2008

 • Generation Kill: Czas wojny
 • 8,0/10

1 sezon, 7 odcinków

Serial o amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku pokazuje losy żołnierzy z elitarnego Pierwszego Batalionu Zwiadowczego, którzy prowadzą armię przez kilometry dróg pustynnych w kierunku Bagdadu. Działają w niebezpiecznych warunkach, a ich jedyną osłoną są lekkie pojazdy opancerzone Humvee. Oddziały marines jako pierwsze poznają problemy, z którymi Amerykanom przyjdzie się zmagać w Iraku: małe dostawy sprzętu i żywności, sprzeczne rozkazy, niezrozumiała strategia wojskowa, nieznany wróg, powstania lokalnej ludności.

Bitwa o ciężką wodę

Dramat Wojenny/polityczny Norway 2015

Bitwa o ciężką wodę

Dramat Wojenny/polityczny Norway 2015

 • Bitwa o ciężką wodę
 • 7,6/10

1 sezon, 6 odcinków

Sztokholm, 1933 rok. Niemiecki naukowiec, Werner Heisenberg (Christoph Bach), otrzymuje nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Pięć lat później naziści werbują go do tajnego projektu zbrojeniowego, którego celem jest stworzenie bomby jądrowej. Do jej produkcji niezbędna jest ciężka woda, której fabryka mieści się w norweskim miasteczku Rjukan. W 1940 roku Niemcy zajmują Norwegię i rozpoczynają wzmożoną produkcję kluczowej substancji. Gdy alianci dowiadują się o planach Hitlera, w brytyjskim sztabie zapada decyzja o zorganizowaniu sabotażu. Grupa komandosów zostanie zrzucona w ośnieżonych szczytach gór, by przedostać się do miasta i wysadzić fabrykę w powietrze. Akcję koordynuje profesor Leif Tronstad (Espen Klouman Høiner), który po zajęciu Norwegii przez Niemców poczuł się w obowiązku ratować ojczyznę. Przebieg złożonej intrygi, w której nauka, polityka i wojna splątują się w nierozerwalnej więzi, śledzimy na przemian z perspektywy Norwegii, aliantów i Niemiec.

Czterej pancerni i pies

Akcja i Przygoda Wojenny/polityczny Poland 1966

Czterej pancerni i pies

Akcja i Przygoda Wojenny/polityczny Poland 1966

 • Czterej pancerni i pies
 • 7,5/10

3 sezony, 21 odcinków

Tytułowi "Czterej Pancerni" to Jan Kos (Janek), Gustaw Jeleń (Gustlik), Grigorij Saakaszwili (Grześ) i Olgierd Jarosz (Olgierd) oraz wilczur Szarik. W późniejszych odcinkach do załogi, zamiast Olgierda, dołącza Tomasz Czereśniak (Tomuś). Pancerniacy tocząc wyzwoleńczą wojnę o Polskę, przeżywają szereg przygód, które umacniając ich przyjaźń, wzmacniają jednocześnie ich wolę walki oraz pogłębiają patriotyzm.

Rzym

Akcja i Przygoda Dramat USA 2005

Rzym

Akcja i Przygoda Dramat USA 2005

 • Rzym
 • 8,2/10

2 sezony, 22 odcinków

Juliusz Cezar po zakończeniu wojny w Galii i jej podbicu wraca do Rzymu.

Długa droga do domu

Wojenny/polityczny Iraq USA 2017

Długa droga do domu

Wojenny/polityczny Iraq USA 2017

 • Długa droga do domu
 • 7,1/10

1 sezon, 7 odcinków

Zaraz po swoim przyjeździe do Iraku żołnierze Pierwszej Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych muszą wyruszyć z desperacką akcją ratunkową. Jeden z amerykańskich oddziałów wpada w pułapkę i zostaje otoczony przez wielotysięczną armię powstańców. Miejscem zasadzki są slumsy dzielnicy nazywanej Miastem Sadra, położonej na przedmieściach Bagdadu. Stacja telewizyjna CNN relacjonuje w kraju te tragiczne wydarzenia. Tymczasem bliscy żołnierzy gromadzą się w Fort Hood w Teksasie, aby wspólnie stawić czoła niepewności i strachowi o życie swoich krewnych.

 • #soldier

 • #iraq war

 • #warfield

Pacyfik

Akcja i Przygoda Przygoda Dramat Historyczny Wojenny Wojenny/polityczny USA 2010

Pacyfik

Akcja i Przygoda Przygoda Dramat Historyczny Wojenny Wojenny/polityczny USA 2010

 • Pacyfik
 • 7,9/10

1 sezon, 10 odcinków

Wyprodukowany przez Toma Hanksa, Stevena Spielberga i Gary'ego Goetzmana, epicki miniserial ukazuje przeplatające się losy trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej: Roberta Leckiego, Eugene'a Sledge'a i Johna Basilone'a w czasie II wojny światowej na Pacyfiku. Nadzwyczajne przeżycia tych mężczyzn i ich towarzyszy broni obserwujemy od pierwszych starć z Japończykami w nawiedzonych dżunglach na Guadalcanal, poprzez niedostępne lasy deszczowe na przylądku Gloucester, koralowe bastiony na Peleliu, czarne plaże Iwo Jimy, śmiercionośne pola Okinawy, aż do niełatwego triumfu i powrotu do domów po zwycięstwie nad Japonią.

'Allo 'Allo!

Komedia Wojenny/polityczny United Kingdom 1984

'Allo 'Allo!

Komedia Wojenny/polityczny United Kingdom 1984

 • 'Allo 'Allo!
 • 7,8/10

9 sezonów, 82 odcinków

Farsa z II wojny światowej. W małym francuskim mieście właściciel kawiarni dobrze żyje ze stacjonującym tam oddziałem nazistów. Dni mijają spokojnie do czasu, aż ruch oporu postanawia ukryć u niego w domu dwóch angielskich lotników.

M*A*S*H

Komedia Dramat Wojenny/polityczny USA 1972

M*A*S*H

Komedia Dramat Wojenny/polityczny USA 1972

 • M*A*S*H
 • 7,9/10

11 sezonów, 251 odcinków

Przez wielu uważany za najlepszą komedię wszech czasów, M*A*S*H* opowiada historię nietypowego amerykańskiego szpitala polowego podczas wojny w Korei. By przetrwać koszmar wojny lekarze robili co w ich mocy, chcąc oderwać myśli od brutalnej rzeczywistości.  M*A*S*H* to niezapomniana komedia z fantastycznymi skeczami i rewelacyjnymi postaciami, o których mówi się do dziś. 

Kompania Braci

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom USA 2001

Kompania Braci

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom USA 2001

 • Kompania Braci
 • 8,3/10

1 sezon, 10 odcinków

"Kompania braci" to zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o żołnierzach Kompanii E, 2 batalionu, 506 pułku 101 Dywizji Powietrzno-desantowej. Akcja serialu toczy się od 1942 roku, kiedy poznajemy ochotników w obozie Toccoa i "towarzyszymy" im podczas morderczego treningu. Następnie razem z żołnierzami przenosimy się do Europy, gdzie jesteśmy świadkami ich walki w Normandii, podczas operacji Overlord, w Holandii, podczas operacji Market Garden, pod Bastogne podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach na przełomie 1944/45 roku, aż do momentu wkroczenia dywizji do Austrii. Jest to historia o zwykłych ludziach, którzy zmuszeni zostali do niezwykłych czynów. W kolejnych odcinkach jesteśmy świadkami budowania się niepowtarzalnej więzi pomiędzy żołnierzami. Jako iż wszyscy cierpieli tak samo, stali się sobie braćmi.

Komentarze