Najlepsze seriale science fiction

Olga Trędota 2020-06-03

Seriale science fiction w ostatnich latach przeżywają swój rozkwit. Postapokaliptyczne wizje, wpływ technologii na nasze życie, podróże w czasie, zjawiska nadprzyrodzone czy opowieści o przyszłości, które przypominają najczarniejsze koszmary - tematy poruszane w serialach Sci-Fi ciekawią nas, intrygują i przerażają. Masz ochotę na dobry serial fantastycznonaukowy? Poznaj nasze top 7!

Na początek coś lekkiego. Coś, co jest trochę science fiction, trochę thrillerem, a trochę opowieścią dla dzieci. Jeśli już widziałeś ten serial, z pewnością domyślasz się, o czym mowa. „Stranger Things” oczywiście! To doskonała propozycja, jeśli masz ochotę na Sci-Fi, ale szukasz po prostu dobrej rozrywki i nie chcesz zostać przytłoczony wizjami przyszłości w czarnych barwach.

Jeśli już przy czerni jesteśmy, skierujmy uwagę w stronę lidera naszego rankingu. „Czarne lustro”, czyli serial, w którym każdy odcinek dotyczy zupełnie innej historii. Łączy je jedno. Każda z nich jest przepowiednią tego, co może się stać z nami i ze światem, jeśli rozwój cywilizacji i nowych technologii będzie nadal postępował tak szybko. Są historie bardziej i mniej udane, są takie, które dosłownie wgniatają w fotel i te, o których zapomnisz dość szybko, ale serial jako całość to fenomen, który po prostu trzeba znać.

Ponurą wizję przyszłości roztacza też serial „Opowieść podręcznej”. Oglądając kolejne odcinki, jesteśmy świadkami dramatu kobiet w brutalnym, fanatycznym świecie opanowanym przez mężczyzn. To mroczna, doskonale zrealizowana opowieść, która nie pozwoli ci zasnąć i skłoni do refleksji nad tym, jak wygląda i jak może wyglądać nasza rzeczywistość.

Z Archiwum X

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy USA 1993

Z Archiwum X

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy USA 1993

 • Z Archiwum X
 • 8,2/10

11 sezonów, 218 odcinków

Serial opowiada o nietypowej parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) prowadzą tytułowe Archiwum X, komórkę Federalnego Biura Śledczego, do której trafiają wszystkie sprawy nie dające się wyjaśnić na drodze konwencjonalnego rozumowania. Mulder głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich i innych niewytłumaczalnych zjawisk, będących przedmiotami ich śledztw. Praca w Archiwum X jest dla niego próbą wyjaśnienia zagadki zaginięcia swojej siostry, która – jak twierdzi Mulder – została porwana przez obcych. Scully natomiast, jako naukowiec, jest bardzo sceptycznie nastawiona do wszelkich badanych przez nich spraw, choć w toku wydarzeń sama także zaczyna wierzyć w paranormalne zjawiska. Z czasem do Muldera i Scully dołączają agenci John Doggett (Robert Patrick) i Monica Reyes (Annabeth Gish), tworząc drugi duet pracowników Archiwum X.

Westworld

Science fiction Science fiction/fantasy Western USA 2016

Westworld

Science fiction Science fiction/fantasy Western USA 2016

 • Westworld
 • 8,2/10

3 sezony, 28 odcinków

Westworld to najnowocześniejszy, wysoko wyspecjalizowany park rozrywki. Tu każdy może spełnić swoje nawet najbardziej mroczne fantazje. Nie ma w nim żadnych zasad ani ograniczeń, a dr Robert Ford, który zarządza parkiem, to bezkompromisowy wizjoner, który dąży do celu bez względu na cenę. Niespodziewana awaria sprawia jednak, że dotychczas usłużne ludziom roboty wpadają w morderczy szał.

Opowieść podręcznej

Dramat Science fiction/fantasy USA 2017

Opowieść podręcznej

Dramat Science fiction/fantasy USA 2017

 • Opowieść podręcznej
 • 7,9/10

3 sezony, 36 odcinków

"Jedna iskra może wzniecić rewolucję" - kultowy serial powraca z Elisabeth Moss w roli głównej powraca! Opowieść o życiu w dystopijnym świecie Gilead, totalitarnego społeczeństwa, które powstało w Stanach Zjednoczonych. Po katastrofach naturalnych i spadającej liczbie urodzeń, Gilead jest rządzony przez fundamentalistów podążających ścieżką „powrotu do tradycyjnych wartości”. Freda (Elisabeth Moss), jako jedna z niewielu płodnych kobiet, jest Podręczną umieszczoną w domu Komandora. Zgodnie z nowymi zasadami zostaje zmuszona do pełnienia seksualnych usług, by przyczynić się do ponownego zaludnienia planety. W tej przerażającej rzeczywistości Freda musi nauczyć się poruszać pomiędzy Komandorami, ich okrutnymi Żonami, służbą domową zwaną Martami i pozostałymi Podręcznymi. Każdy może być szpiegiem Gileadu, a wszystkim przyświeca jeden cel: przetrwać w nowej rzeczywistości.

Dark

Kryminał Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy Germany 2017

Dark

Kryminał Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy Germany 2017

 • Dark
 • 8,2/10

2 sezony, 18 odcinków

Zaginione dziecko zmusza cztery rodziny do gorączkowego poszukiwania odpowiedzi. Pogoń za prawdą ujawnia szokujące, skrywane od pokoleń tajemnice.

Stranger Things

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy USA 2016

Stranger Things

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy USA 2016

 • Stranger Things
 • 8,4/10

4 sezony, 26 odcinków

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, jednak zaginięcie chłopca okazuje się być początkiem złożonej historii, której meandry są coraz bardziej zawiłe: w miasteczku nagle pojawia się dziwna dziewczynka niewiadomego pochodzenia, a trop śledztwa prowadzi do odkrycia tajnych eksperymentów rządowych.

Sense8

Dramat Science fiction/fantasy USA 2015

Sense8

Dramat Science fiction/fantasy USA 2015

 • Sense8
 • 7,7/10

2 sezony, 24 odcinków

Serial „Sense8″ skupia się na ośmiu bohaterach rozsianych po całym świecie, którzy zmagają się z bólem po tragicznej śmierci kogoś bliskiego. Mimo że znajdują się w różnych krajach, udaje im się odnaleźć i połączyć mentalnie oraz emocjonalnie. Muszą odkryć, co się z nimi stało oraz jakie znaczenie ma ich sytuacja dla całej ludzkości. Wszystko pogarsza się w momencie, gdy zaczynają być tropieni przez tajną organizację, która chce ich schwytać i zabić.

Czarne lustro

Dramat Science fiction/fantasy United Kingdom 2011

Czarne lustro

Dramat Science fiction/fantasy United Kingdom 2011

 • Czarne lustro
 • 8,3/10

5 sezonów, 21 odcinków

W przyszłości ludzie mierzą się z problemami, które przysparzają im nowoczesne technologie i rozwój cywilizacji.

Komentarze