Najlepsze seriale prawnicze

Olga Trędota 2020-10-21

Tematyka prawna, choć brzmi poważnie, może być prawdziwym guilty pleasure! Najlepsze seriale prawnicze to w końcu nie tylko skomplikowane sprawy sądowe, ale również życie prywatne prawników, skandale, romanse i wszystko to, co kochamy oglądać w serialach. Ciekawe przypadki i pasjonujące postępowania sądowe prowadzone przez piękne prawniczki i przystojnych adwokatów to tylko wisienka na torcie. Sprawdź nasz ranking 7 najlepszych seriali prawniczych.

Na pierwszym miejscu nasz osobisty faworyt, czyli „W garniturach”. Co prawda doba głównych bohaterów wydaje się tu dłuższa niż 24 h przeciętnego człowieka, prawnicy przesiadują w biurowcu nawet w nocy i wydaje się, jakby nie mieli podstawowych potrzeb, jak chociażby konieczność snu i jedzenia. Mimo to ten serial ma w sobie tyle uroku, że pochłaniamy kolejne odcinki jak popcorn na reklamach przed seansem kinowym. No i Harvey Specter… Jak tu nie lubić tego serialu?

Szukając dobrego serialu prawniczego, warto zwrócić uwagę również na świetny „Sposób na morderstwo”. To opowieść o charyzmatycznej pani mecenas, która uczy swoich studentów, jak wybronić klientów oskarżonych o morderstwo. Okazuje się jednak, że fabuła serialu kręci się wokół morderstwa również w inny sposób. Jak? Przekonaj się sam!

W zestawieniu znalazł się również jeden polski tytuł. „Prawo Agaty”, a przynajmniej pierwsze sezony tego serialu, to świetna prawnicza produkcja osadzona naszej codziennej rzeczywistości. Tematy rozpraw, które poruszane są w poszczególnych odcinkach, są nam bliższe niż te przedstawiane w amerykańskich serialach prawniczych. Między innymi dlatego „Prawo Agaty” w Polsce stało się prawdziwym hitem.

Prawo Agaty

Komedia Dramat Poland 2012

Prawo Agaty

Komedia Dramat Poland 2012

7 sezonów, 93 odcinków

Serial o trzydziestoparoletniej prawniczce, która z powodu utraty pracy staje przed wyzwaniem stworzenia własnej kancelarii, zmagając się z wieloma problemami i trudnościami.

Drop Dead Diva

Komedia Dramat USA 2009

Drop Dead Diva

Komedia Dramat USA 2009

 • Drop Dead Diva
 • 6,9/10

6 sezonów, 78 odcinków

Prawo i porządek

Dramat USA 1990

Prawo i porządek

Dramat USA 1990

 • Prawo i porządek
 • 7,6/10

20 sezonów, 456 odcinków

Ally McBeal

Komedia Dramat USA 1997

Ally McBeal

Komedia Dramat USA 1997

 • Ally McBeal
 • 6,2/10

5 sezonów, 112 odcinków

Wyobraź sobie, że na ulicy jakaś kobieta zaczyna na Ciebie krzyczeć tylko dlatego, że nie powiedziałeś "przepraszam" niechcący ją potrącając. Wyobraź sobie, że w supermarkecie podstawia Ci nogę tylko dlatego, że wcześniej kłóciliście się o tę samą ostatnią paczkę chipsów. Wyobraź sobie, że zwierzasz się ze swojego życia seksualnego facetowi, którego bierzesz za psychiatrę, a ten okazuje się najnormalniejszym w świecie prawnikiem. Do tego niesamowicie przystojnym prawnikiem. Wyobraź sobie, że oskarżają Cię w sklepie o kradzież żelu plemnikobójczego, podczas gdy Ty tylko wstydziłaś się go nosić w koszyku i chowając go do kieszeni na pewno zapłaciłabyś za niego przy kasie... Wjeżdżanie w tył samochodu przystojniakowi jako sposób na poderwanie go? Występ w chórkach Tiny Turner lub duet ukochanego ze Stingiem w piosence specjalnie dla Ciebie? Niemożliwe? To wszystko przytrafia się Ally McBeal, prawniczce z Bostonu, która nie dość, że nie może trafić na Tego Właściwego, to jeszcze po drodze musi się użerać nie tylko z niewłaściwymi facetami, ale z rodzicami, którzy chcą się rozwieść po kilkunastu latach małżeństwa, z Miłością Jej Życia, która razem z nią pracuje, z szowinistycznym szefem Richardem, wścibską sekretarką Elaine wymyślającą staniki na twarz i z jeszcze bardziej postrzelonymi klientami jej kancelarii adwokackiej. Jeżeli coś jest jak najmniej prawdopodobne w realnym świecie, na pewno zdarzy się w świecie Ally McBeal...

Żona idealna

Dramat USA 2009

Żona idealna

Dramat USA 2009

 • Żona idealna
 • 7,4/10

7 sezonów, 156 odcinków

Mąż prawniczki Alicii Florrick w wyniku skandalu politycznego ląduje w więzieniu. Kobieta zmuszona jest wrócić do pracy w zawodzie.

Sposób na morderstwo

Kryminał Dramat Tajemnica USA 2014

Sposób na morderstwo

Kryminał Dramat Tajemnica USA 2014

 • Sposób na morderstwo
 • 7,6/10

6 sezonów, 89 odcinków

Annalise Keating (Viola Davis) to wybitna prawniczka specjalizująca się w prawie karnym. Co roku wybiera najzdolniejszych spośród swoich studentów, umożliwiając im staż w kancelarii. Omyłkowo profesor zostaje wplątana w morderstwo, co odmienia życie zarówno jej, jak i ambitnych uczniów.

W Garniturach

Dramat USA 2011

W Garniturach

Dramat USA 2011

 • W Garniturach
 • 7,6/10

9 sezonów, 134 odcinków

Harvey Specter (Gabriel Macht) jest najlepszym prawnikiem finalizującym umowy w Nowym Jorku. Jest arogancki, inteligentny. Jednocześnie cały czas robi wszystko z charakterystycznym dla siebie urokiem. Dostaje właśnie szansę na awans w firmie, w której pracuje. Musi jednak zatrudnić wspólnika, który studiuje prawo na Harvardzie. (Nie)szczęśliwym zbiegiem okoliczności na rozmowę kwalifikacyjną dostaje się Mike Ross (Patrick J. Adams), który nie jest nawet studentem, ale posiada fotograficzną pamięć oraz cechy osobowości podobne do Harvey'a, przez co wzbudza on u niego zainteresowanie.

Komentarze