Najlepsze seriale o gangsterach

Olga Trędota 2020-06-07

Sukces „Ojca Chrzestnego” – zarówno wersji książkowej, jak i świetnej ekranizacji pokazał, jak wielki potencjał mają mafijne opowieści. Tropem tym podąża wielu twórców filmów i seriali – i słusznie, bo efekty, jakie otrzymują, są więcej niż satysfakcjonujące. Kochamy produkcje z mafią w tle! Przed Tobą nasze top 10 najlepszych seriali o gangsterach.

Pierwsze miejsce to kultowy „Breaking Bad”. Nie mogło być inaczej – to właściwie jeden z najlepszych seriali, jakie oglądaliśmy i z pewnością nie jesteśmy osamotnieni w naszej opinii. O tym, jak świetna jest produkcja, świadczy to, jak wielkiego „poserialowego kaca” mamy po jej obejrzeniu. Możesz być pewien, że po „Breaking Bad” mieliśmy kaca ogromnego i trudnego do złagodzenia. Trzeba zaznaczyć jednak, że nie jest to serial bezpośrednio opowiadający historię gangu, ale losy głównego bohatera bardzo ściśle splatają się z interesami potężnych karteli narkotykowych.

Na drugim miejscu „Peaky Blinders”. To niezwykle klimatyczny serial, którego akcja osadzona jest w mrocznym Birmingham. Cały serial jest świetny, ale musimy wspomnieć o dwóch jego najjaśniejszych punktach, które sprawiają, że produkcja jest naprawdę wybitna. Pierwszy to Thomas Shelby, czyli postać stojąca na czele rodzinnego gangu. Zimny i opanowany mrozi przenikliwym spojrzeniem niebieskich oczu i ma w sobie tyle charyzmy, że mógłby obdzielić pięciu serialowych bohaterów. Doskonale wykreowana postać. Drugi to… muzyka! Nieoczywiste, rockowe i współczesne kompozycje zaskakująco dobrze pasują do realiów lat 20. XX wieku.

Jeśli chcesz obejrzeć historię, która opowiada o gangach, ale jej motywem przewodnim są nie tylko mafijne porachunki, „Rodzina Soprano” jest propozycją dla ciebie. To serialowy klasyk, który bardziej niż na konfliktach międzyludzkich skupia się na konfliktach wewnętrznych bohaterów, rozpracowując ich psychikę i rozkładając problemy na czynniki pierwsze.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć opowieści o narkotykowych kartelach. Poza klasykiem, czyli “Narcos”, polecamy też włoskie produkcje. “Gomorra” w naszym zestawieniu śmiało mogłaby rywalizować o palmę pierwszeństwa, to doskonały serial o neapolitańskiej mafii na podstawie powieści Roberto Saviano. Sukces “Gomorry” zaowocował ekranizacją “Suburry”, którą można śledzić na Netflixie. Na miejscu czwartym ciekawa propozycja niemieckojęzyczna. Akcja “4 Blocks” toczy się w Berlinie, a właściwie w jego arabskich dzielnicach. Serial jest świetny, a jego dodatkowym atutem jest fantastyczna muzyka.

Suburra

Kryminał Dramat Italy 2017

Suburra

Kryminał Dramat Italy 2017

 • Suburra
 • 7,5/10

2 sezony, 18 odcinków

Skorumpowane włoskie miasteczko to idealne miejsce do robienia szemranych interesów. O pieniądze i władzę walczą tu wpływowe rodziny, mafia i skorumpowani politycy.

 • #cosa nostra

Blinded by the Lights

Kryminał Poland 2018

Blinded by the Lights

Kryminał Poland 2018

1 sezon, 8 odcinków

Kuba to znany warszawski diler. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą – włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia – to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, drogie ubrania, dobry samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu.

Prawo ulicy

Kryminał Dramat USA 2002

Prawo ulicy

Kryminał Dramat USA 2002

 • Prawo ulicy
 • 8,3/10

5 sezonów, 60 odcinków

Jimmy McNulty (Dominic West) i jego zawodowa partnerka Shakima Greggs (Sonja Sohn) zrobią wszystko, aby przestępcy odpowiedzieli za swoje zbrodnie. Gdy jeden z miejscowych dilerów narkotykowych zostaje oczyszczony z zarzutów o popełnione morderstwo, Jimmy postanawia działać. Wraz Shakimą, która jest jego jedynym sojusznikiem, wytacza prywatną wojnę narkotykowym baronom. Dwójka nieustraszonych partnerów stojących zawsze po stronie prawa, zrobi wszystko, aby przywódcy podziemnego gangu, jak najszybciej znaleźli się za kratkami.

Synowie Anarchii

Kryminał Dramat USA 2008

Synowie Anarchii

Kryminał Dramat USA 2008

 • Synowie Anarchii
 • 8,0/10

7 sezonów, 92 odcinków

Serial opowiada o klubie motocyklowym „Sons of Anarchy”, który stara się chronić kalifornijskie miasteczko Charming przed dilerami narkotyków i wielkimi deweloperam

 • #organized crime

 • #outlaw

 • #criminal

Narcos

Kryminał Dramat USA 2015

Narcos

Kryminał Dramat USA 2015

 • Narcos
 • 8,0/10

3 sezony, 30 odcinków

Prawdziwa historia bezwzględnego kolumbijskiego bossa narkotykowego stała się inspiracją dla tego mocnego serialu o walce z człowiekiem, który drwił z wszelkich zasad.

Rodzina Soprano

Dramat USA 1999

Rodzina Soprano

Dramat USA 1999

 • Rodzina Soprano
 • 8,3/10

6 sezonów, 86 odcinków

New Jersey, USA. Tony Soprano (James Gandolfini) jest pozornie typowym Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Ma żonę Carmelę (Edie Falco), syna Anthonego Jr. (Robert Iler) i córkę Meadow (Jamie-Lynn Sigler). Nie jest to jednak jego jedyna rodzina. Tony jest bowiem wysoko postawionym członkiem włoskiej mafii, do której należy także jego wujek Corrado (Dominic Chianese), bratanek Christopher Moltisanti (Michael Imperioli) oraz przyjaciele: Silvio Dante (Steve Van Zandt), Paulie Gaultieri (Tony Sirico) i Sal Bonpensiero (Vincent Pastore). Pojawiające się w oby aspektach życia problemy sprawiają, że Tony zaczyna tracić przytomność. Podejrzewając, że przypadłość ta podłoże psychiczne, zaczyna chodzić na sesje terapeutyczne do dr Jennifer Melfi (Lorraine Bracco).

4 Blocks

Dramat Germany 2017

4 Blocks

Dramat Germany 2017

 • 4 Blocks
 • 5,0/10

3 sezony, 19 odcinków

Głównym bohaterem serialu jest Toni Hamady, który już niebawem ma stanąć na czele arabskiego klanu, który kontroluje berlińską dzielnicę Neukolln. W rzeczywistości bohater chciałby rozpocząć spokojne życie z dala od swojej kryminalnej przeszłości, jednak jego plany krzyżuje policyjny nalot, podczas którego zginie jeden z funkcjonariuszy. Toni, by ocalić działalność klanu, będzie musiał przejąć stery rodzinnego interesu, a jego brat Abbas wcale nie ułatwia mu tego trudnego zadania.

Gomorra

Kryminał Dramat Italy 2014

Gomorra

Kryminał Dramat Italy 2014

 • Gomorra
 • 8,1/10

4 sezony, 48 odcinków

Na ciemnych i wąskich ulicach Neapolu władzę sprawuje kamorra - potężna miejscowa mafia, która oplata swoimi mackami całe miasto i kontroluje życie mieszkańców. Nieoczekiwanie do więzienia trafia Pietro Savastano (Fortunato Cerlino), jeden z przywódców organizacji. Schedę po nim przejmuje zaledwie trzydziestoletni Ciro Di Marzio (Marco D'Amore). W walkę o władzę angażuje się też żona Savastano, Imma (Maria Pia Calzone), oraz jego największy rywal - Salvatore Conte (Marco Palvetti). Zrealizowany na południu Włoch, realistyczny serial odsłaniający największe tajemnice neapolitańskiej mafii. Produkcja jest ekranizacją wstrząsającej książki autorstwa Roberta Saviano, młodego włoskiego dziennikarza, który po opublikowaniu „Gomorry” musiał opuścić rodzinny Neapol w związku z groźbami ze strony mafiosów.

 • #organized crime

 • #drugs

 • #mafia

Peaky Blinders

Kryminał Dramat United Kingdom 2013

Peaky Blinders

Kryminał Dramat United Kingdom 2013

 • Peaky Blinders
 • 8,5/10

5 sezonów, 30 odcinków

Tommy Shelby dowodzi gangiem działającym w Birmingham w 1919 roku. Szef grupy przestępczej zapłaci każdą cenę, aby wspiąć się po szczeblach kariery na sam szczyt.

Breaking Bad

Dramat USA 2008

Breaking Bad

Dramat USA 2008

 • Breaking Bad
 • 8,5/10

5 sezonów, 62 odcinków

Głównym bohaterem "Breaking Bad" jest Walter White (Bryan Cranston), nauczyciel chemii mieszkający w Nowym Meksyku wraz z żoną (Anna Gunn) oraz nastoletnim synem (RJ Mitte) cierpiącym na porażenie mózgowe. Kiedy u Waltera zostaje zdiagnozowany rak w trzecim stadium, lekarze rokują, że pozostały mu dwa lata życia. Dzięki tym prognozom Walter wyzbywa się wszelkich lęków i pragnąc zabezpieczyć swoją rodzinę finansowo decyduje się wkroczyć do niebezpiecznego świata narkotyków i zbrodni. Serial ukazuje jak śmiertelna diagnoza jaką postawiono White'owi, zwyczajnemu mężczyźnie z typowymi, codziennymi problemami zmienia go z łagodnego domatora w trzon narkotykowej branży.

 • #drugs

 • #outlaw

 • #criminal

Komentarze