Najlepsze seriale historyczne

Olga Trędota 2020-05-26

Nic nie pozwala tak skutecznie przenieść się do innej rzeczywistości, jak dobry serial historyczny. Nie film, który trwa maksymalnie dwie godziny, ale właśnie serial. Kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt odcinków daje możliwość stuprocentowego wczucia się w klimat, zrozumienia realiów i wejścia w świat bohaterów. To co – Anglia z czasów rządów Henryka VIII czy starożytny Rzym? Gdzie masz ochotę przenieść się tym razem?

Dla wielbicieli klasyki – „Ja, Klaudiusz”, czyli świetny brytyjski serial i jedna z najpopularniejszych produkcji BBC, opowiadająca o życiu i panowaniu cesarza rzymskiego Klaudiusza. To poruszająca historia człowieka pogardzanego i skazanego na porażkę nawet przez bliskich, który wbrew wszystkiemu stał się sprawnym władcą, który przeszedł do historii.

Jeżeli szukasz seriali osadzonych w starożytności, koniecznie sprawdź „Spartakusa”. Wartka akcja, lejąca się strumieniami krew i ociekające erotyzmem sceny stanowią całość, od której trudno się oderwać (szczególnie od pierwszych sezonów serialu).

Bardzo ciekawą propozycją są również „Wikingowie” – serial o nieustraszonych nordyckich wojownikach, uwielbiany przez widzów za dynamiczną fabułę, prawdziwe wątki wplecione w fikcję i ciekawe, pełnokrwiste postacie.

W zestawieniu najlepszych seriali historycznych nie może zabraknąć „Kompanii braci” – realistycznego dramatu wojennego, który obowiązkowo powinien obejrzeć każdy, nie tylko miłośnik tematyki II wojny światowej.

Dynastia Tudorów

Dramat Historyczny Romantyczny USA 2007

Dynastia Tudorów

Dramat Historyczny Romantyczny USA 2007

 • Dynastia Tudorów
 • 7,8/10

4 sezony, 38 odcinków

Młody Henryk VIII zasiada na tronie Anglii, nieugięcie dążąc do spełnienia swoich ambicji.

Downton Abbey

Dramat United Kingdom 2010

Downton Abbey

Dramat United Kingdom 2010

 • Downton Abbey
 • 8,1/10

6 sezonów, 47 odcinków

Serial przedstawia losy hrabiego i hrabiny Grantham, od roku 1912 do wybuchu I wojny światowej. Para włada Downton Abbey, prowadzonym przez grupę wiernych służących, którzy są wtajemniczeni w sekrety rodzinne, jak i te dotyczące spadkobiercy – Matthew Crawley.

Marco Polo

Akcja i Przygoda Dramat USA 2014

Marco Polo

Akcja i Przygoda Dramat USA 2014

 • Marco Polo
 • 7,4/10

2 sezony, 20 odcinków

Podróżnik Marco Polo dociera do Azji, gdzie zostaje gościem wielkiego władcy mongolskiego. Aby przeżyć na dworze pełnym intryg, musi wykorzystać swoje umiejętności w walce i politycznej grze.

Spartakus

Dramat USA 2010

Spartakus

Dramat USA 2010

 • Spartakus
 • 7,8/10

3 sezony, 33 odcinków

Skazany na niewolę Spartakus jednoczy wokół siebie armię niewolników i podejmuje walkę z wojskami Republiki.

 • #ancient rome

 • #slave

 • #gladiator

Ja, Klaudiusz

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom 1976

Ja, Klaudiusz

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom 1976

 • Ja, Klaudiusz
 • 8,3/10

1 sezon, 12 odcinków

Brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany przez BBC w 1976 roku. Adaptacja dylogii powieściowej Roberta Gravesa – "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina". „Ja, Klaudiusz” opowiadał historię Rzymu z punktu widzenia starszego Klaudiusza. Fabuła produkcji rozpoczynała się od śmierci Marcellusa, siostrzeńca Augusta, a kończyła na śmierci samego Klaudiusza. Pierwszy odcinek skupił się na Auguście, cesarzu Rzymu, który próbował znaleźć dziedzica, a jego żona, Livia knuła, by jej syn Tyberiusz zajął to miejsce. Spiski i zdrady trwały przez wiele dekad. Serial okazał się gigantycznym sukcesem, do dziś zbierając fantastyczne opinie wśród widzów. W 2000 roku Brytyjski Instytut Filmowy ogłosił listę 100 największych produkcji telewizyjnych – produkcja stacji BBC zajęła zaszczytne 12. miejsce. „Ja, Klaudiusz” przecierał szlaki w telewizji, pokazując, że na małym ekranie można zrobić serial wybitny, który pod każdym względem, zwłaszcza aktorskim będzie przewyższał produkcje kinowe.

Outlander

Akcja i Przygoda Przygoda Dramat Fantasy Romantyczny Science fiction/fantasy USA 2014

Outlander

Akcja i Przygoda Przygoda Dramat Fantasy Romantyczny Science fiction/fantasy USA 2014

 • Outlander
 • 7,6/10

6 sezonów, 68 odcinków

Produkcja łącząca kilka gatunków: romans, science fiction, historię i przygodę, która rozgrywa się w dwóch okresach historycznych. Główną bohaterką jest Claire – pielęgniarka opiekująca się rannymi żołnierzami podczas II wojny światowej, która niespodziewanie przenosi się w czasie do roku 1743. Wtedy to zaczyna się jej prawdziwa przygoda.

Wikingowie

Akcja i Przygoda Dramat Canada 2013

Wikingowie

Akcja i Przygoda Dramat Canada 2013

 • Wikingowie
 • 7,7/10

6 sezonów, 89 odcinków

"Vikings" opowiada historię Ragnara Lothbroka oraz jego braci i rodziny. Serial ukazuje jak Ragnar staje się królem wikińskich plemion. Poza byciem nieustraszonym wojownikiem, Ragnar jest ucieleśnieniem nordyckiej tradycji i oddania się bogom. Legenda mówi, że jest on bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników.

Rzym

Akcja i Przygoda Dramat USA 2005

Rzym

Akcja i Przygoda Dramat USA 2005

 • Rzym
 • 8,2/10

2 sezony, 22 odcinków

Juliusz Cezar po zakończeniu wojny w Galii i jej podbicu wraca do Rzymu.

Korona

Dramat United Kingdom USA 2016

Korona

Dramat United Kingdom USA 2016

 • Korona
 • 8,2/10

5 sezonów, 40 odcinków

Serial ukazuje kulisy wielkich namiętności i walk o polityczne wpływy na dworze królowej Elżbiety II, a także wydarzenia, które kształtowały historię drugiej połowy XX w.

Kompania Braci

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom USA 2001

Kompania Braci

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom USA 2001

 • Kompania Braci
 • 8,3/10

1 sezon, 10 odcinków

"Kompania braci" to zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o żołnierzach Kompanii E, 2 batalionu, 506 pułku 101 Dywizji Powietrzno-desantowej. Akcja serialu toczy się od 1942 roku, kiedy poznajemy ochotników w obozie Toccoa i "towarzyszymy" im podczas morderczego treningu. Następnie razem z żołnierzami przenosimy się do Europy, gdzie jesteśmy świadkami ich walki w Normandii, podczas operacji Overlord, w Holandii, podczas operacji Market Garden, pod Bastogne podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach na przełomie 1944/45 roku, aż do momentu wkroczenia dywizji do Austrii. Jest to historia o zwykłych ludziach, którzy zmuszeni zostali do niezwykłych czynów. W kolejnych odcinkach jesteśmy świadkami budowania się niepowtarzalnej więzi pomiędzy żołnierzami. Jako iż wszyscy cierpieli tak samo, stali się sobie braćmi.

Komentarze