Uczta dla uszu. Seriale tureckie z najlepszymi ścieżkami dźwiękowymi

Karolina Wiśniewska 2020-07-19

Trudno wyobrazić sobie film czy serial bez muzyki. To właśnie ona buduje cały klimat, podkreśla wydźwięk scen i daje nam wskazówki do ich zrozumienia. Pod tym względem tureckie seriale są wyjątkowe, ich ścieżki dźwiękowe to dopieszczone kompozycje autorstwa największych tureckich twórców muzyki filmowej i rewelacyjny dobór piosenek. W poniższym rankingu znajdziecie przykłady tureckich seriali, w których muzyka będzie miodem na wasze uszy.

Świat tureckich seriali nie byłby taki sam bez Toygara Işıklı. Ten niesamowicie utalentowany kompozytor to twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i seriali, które można już liczyć w dziesiątkach. Jego nazwisko znajdziemy w napisach początkowych takich klasyków, jak "Ezel, Aşk-ı Memnu", "Kara Sevda" i wielu innych. I naprawdę trudno z tego wybrać jeden najpiękniejszy soundtrack, dlatego do listy włączyłam jeszcze dwa tytuły, które być może nie są w Polsce tak znane, jak te wymienione wcześniej, a zdecydowanie zasługują na uwagę. Są to: "Şahin Tepesi" – produkcja piękna, acz bardzo niedoceniona przez turecką widownię, a także "Çarpışma" – nagrodzony w 2019 roku podczas gali Seoul International Drama Awards, dynamiczny serial z Kıvançem Tatlıtuğiem w roli głównej.

Innym znanym w środowisku kompozytorem jest Cem Öget. Jest on autorem uroczego soundtracku do znanej i lubianej w Polsce "Wymarzonej Miłości" ("Erkenci Kuş"), a także skomponował muzykę do jednego z moich ulubionych tureckich seriali, jakim jest "Ufak Tefek Cinayetler". W przypadku tego serialu warto dodatkowo zwrócić uwagę na dwie świetne piosenki, które zostały nagrane specjalnie na potrzeby tej produkcji: Maktul w wykonaniu Dicle Olcay oraz Yaralı Ruhlar Bahçesi, zaśpiewane przez Fırata Ağacıka. Ögetowi zawdzięczamy również znakomitą ścieżkę dźwiękową do "Fi", dramatu psychologicznego na motywach serii powieści Azry Kohen. W serialu wykorzystano dodatkowo utwory Fryderyka Chopina, a także monumentalny utwór İnsan İnsan, z muzyką skomponowaną przez Fazıla Saya do słów Muhyiddina Abdala, wspominanego w źródłach historycznych z XVI wieku tureckiego poety.

Wśród seriali z najlepszymi ścieżkami dźwiękowymi nie może zabraknąć "Narzeczonej ze Stambułu" ("İstanbullu Gelin"). Tu za oryginalny soundtrack odpowiada grupa kompozytorów w składzie: Ercüment Orkut, Mehmet Cem Tuncer, Nail Yurtsever i Ercan Tanriverdi. W serialu nie brak również znakomitych piosenek, wśród których znajdziemy te wykonywane przez odtwórczynię jednej z głównych ról, Aslı Enver, której postać zajmuje się zawodowo śpiewem.

Nie sposób pominąć również prawdziwego klasyka tureckiej komedii romantycznej, jakim jest "Kiralık Aşk". To przykład doskonałego doboru i wykorzystania piosenek w ścieżce dźwiękowej. Każdy odcinek tego serialu przepełniony jest muzyką rozrywkową z najwyższej półki, na czele z przebojami prawdziwej sułtanki tureckiej piosenki – Sezen Aksu, nostalgicznymi utworami Özdemira Erdoğana, a także piosenkami takich wykonawców jak Aydilge (twórczyni utworu z czołówki serialu), Model, Göksel czy Zeynep Alasya.

Jak widzicie, już teraz lista jest spora, a to naprawdę ledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem w praktycznie każdym tureckim serialu jest czego posłuchać. Zachęcam zatem do dalszej eksploracji, a na pewno znajdziecie dobrą serialową muzykę.

Şahin Tepesi

Dramat Telenowela Turkey 2018

Şahin Tepesi

Dramat Telenowela Turkey 2018

1 sezon, 6 odcinków

Serial dramatyczny w reżyserii Hilal Saral, reżyserki “Wiecznej Miłości”. Niemożliwa miłość między dwojgiem młodych ludzi, wielkie tajemnice z przeszłości, wojna o sprawiedliwość i władzę między dwoma kobietami.

Stiletto Vendetta

Dramat Tajemnica Telenowela Turkey 2017

Stiletto Vendetta

Dramat Tajemnica Telenowela Turkey 2017

2 sezony, 79 odcinków

Dwoje policjantów usiłuje ustalić, jak doszło do tragedii podczas przyjęcia na jednej z posesji w prestiżowej dzielnicy. Przesłuchiwani świadkowie zdarzenia opowiadają całą historię czterech przyjaciółek, które są bezpośrednio zamieszane w sprawę. Opowieść ujawnia wiele sekretów z życia Oyi, Pelin, Arzu i Merve.

Crash

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2018

Crash

Akcja i Przygoda Dramat Turkey 2018

1 sezon, 24 odcinków

Los czworga ludzi łączy jeden wypadek samochodowy, w którym wszyscy są uczestnikami. Tytułowa kolizja to nie tylko zdarzenie drogowe. To również niesamowite zderzenie się ludzkich losów. Staje się to początkiem wciągającej i emocjonującej historii.

Wymarzona miłość

Komedia Dramat Turkey 2018

Wymarzona miłość

Komedia Dramat Turkey 2018

1 sezon, 51 odcinków

Chodząca z głową w chmurach Sanem nieoczekiwanie rozpoczyna pracę w firmie, w której pracuje już jej ściśle przestrzegająca zasad siostra. Tam Sanem poznaje charyzmatycznego fotografa - Cana, z którym połączy ją niezwykłe zdarzenie za kulisami firmowej gali.

Forbidden Love

Dramat Turkey 2008

Forbidden Love

Dramat Turkey 2008

 • Forbidden Love
 • 6,0/10

2 sezony, 120 odcinków

Obnażająca ludzkie pragnienia i pożądliwość telenowela wszech czasów, opowiadająca o losach Bihter i Behlüla, uwikłanych w płomienny romans, do którego nigdy nie powinni byli dopuścić. Serial w gwiazdorskiej obsadzie.

Fi

Dramat Turkey 2017

Fi

Dramat Turkey 2017

 • Fi
 • 7,4/10

2 sezony, 22 odcinków

Znany z telewizji gwiazdor psychologii, Can Manay, popada w obsesję na punkcie swojej nowej sąsiadki – młodej tancerki Duru. Mężczyzna robi wszystko, aby rozbić jej związek z wrażliwym muzykiem, nauczycielem ze szkoły artystycznej.

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

Ezel

Akcja i Przygoda Kryminał Dramat Turkey 2009

 • Ezel
 • 8,7/10

2 sezony, 71 odcinków

Mężczyzna, który będąc zdradzonym przez najbliższych przyjaciół, zostaje skazany na pobyt w więzieniu, w niezwykłych okolicznościach opuszcza je, a następnie zmienia swój wygląd i tożsamość, by powrócić i dokonać zemsty na wszystkich, którzy go wykorzystali.

Love for Rent

Komedia Turkey 2015

Love for Rent

Komedia Turkey 2015

 • Love for Rent
 • 4,8/10

2 sezony, 69 odcinków

Wiodąca skromne życie, mieszkająca z babcią i rodzeństwem Defne otrzymuje propozycję, dzięki której może wyciągnąć brata z tarapatów. Kobieta, w zamian za sporą sumę pieniędzy, ma uwieść pewnego mężczyznę. Sprawy komplikują się, gdy Defne zaczyna zakochiwać się w obiekcie swoich działań.

Narzeczona ze Stambułu

Dramat Turkey 2017

Narzeczona ze Stambułu

Dramat Turkey 2017

 • Narzeczona ze Stambułu
 • 5,5/10

3 sezony, 87 odcinków

Faruk zakochuje się w pieśniarce Süreyyi, którą poznaje w Stambule. Po ślubie kobieta zamieszkuje z ukochanym w jego rodzinnym domu w Bursie, gdzie niepodzielne rządy sprawuje władcza nestorka rodu, Esma. Zdobycie szacunku i uznania w oczach Esmy jest dla Süreyyi trudnym wyzwaniem.

Wieczna Miłość

Dramat Turkey 2015

Wieczna Miłość

Dramat Turkey 2015

 • Wieczna Miłość
 • 6,5/10

2 sezony, 174 odcinków

"Kara Sevda" opowiada o miłości dwojga ludzi - pochodzącego z ubogiej rodziny Kemala (Burak Özçivit) oraz zamożnej Nihan (Neslihan Atagül Doğulu). Akcja rozgrywa się w Stambule. Młodzi poznają się w autobusie, w którym Nihan ma problem ze skasowaniem biletu - to bowiem jej pierwszy raz w komunikacji miejskiej. Pomaga jej Kemal. Nihan zaczyna malować portret nowo poznanego mężczyzny. Miesiąc później Kemal zauważa w galerii handlowej swoją podobiznę zapowiadającą wystawę artystyczną. Wkrótce para znowu się spotyka i zakochuje w sobie. Niestety, ich miłość nie będzie łatwa. Pojawi się inny mężczyzna i problemy związane z różnicami w ich statusie społecznym.

Komentarze