Najciekawsze miniseriale

Olga Trędota 2020-05-30

Miniseriale to świetne rozwiązanie dla tych, dla których film to trochę za mało, ale którzy nie chcą rozpoczynać i wciągać się w wielosezonowy serial. Kilkuodcinkowe propozycje idealnie nadają się do obejrzenia w jeden lub dwa wieczory. Przygotowaliśmy 10 propozycji najlepszych miniseriali – ciekawych, szokujących, poruszających ważne tematy i niedających o sobie zapomnieć.

Jeśli stoisz przed poważnymi decyzjami, koniecznie zobacz opowieść o dziewczynie, która stanęła na rozdrożu i musi dokonać wyboru, od którego będzie zależało całe jej życie. Mowa o „Unorthodox”, czyli serialu o ortodoksyjnej żydówce, która postanawia uciec przed własnymi korzeniami, będącymi dla niej ciężarem nie do zniesienia. Twórcom tego serialu, który porusza przecież niezwykle trudne tematy, udało się zachować lekkość i świeżość, dzięki której serial nie przytłacza, a daje nadzieję i siłę do działania.

Jeżeli jesteś miłośnikiem serialu „Czarne lustro”, koniecznie sprawdź sześcioodcinkowy „Rok za rokiem”. To przerażająca i zapadająca w serce wizja przyszłości. Na ekranie obserwujemy 15 lat z życia przeciętnej amerykańskiej rodziny, a sprawy prywatne przeplatają się tu z ogromnymi zmianami politycznymi, klimatycznymi, ekonomicznymi i technologicznymi.

Mówiąc o najlepszych miniserialach, nie można zapomnieć o najgłośniejszej produkcji 2019 roku, czyli „Czarnobylu”, w którym każdy odcinek trzyma w napięciu, mimo że doskonale znamy zakończenie. Nie zapominajmy też o klasyce. Jeśli jeszcze nie widziałeś „Kompanii braci”, koniecznie musisz to nadrobić – to obowiązkowa pozycja, nie tylko dla miłośników kina wojennego. Te dwa znajdujące się na szczycie listy seriale trudno porównać i tak naprawdę oba zasługują na pierwsze miejsce. Wygrała jednak Kompania Braci – wyłącznie ze względu na osobiste zamiłowanie do produkcji osadzonych w czasie II wojny światowej.

Patrick Melrose

Komedia Dramat USA 2018

Patrick Melrose

Komedia Dramat USA 2018

 • Patrick Melrose
 • 7,9/10

1 sezon, 5 odcinków

Patrick Melrose (Benedict Cumberbatch) pochodzi z arystokratycznej, uprzywilejowanej rodziny. Jest inteligentnym i charyzmatycznym mężczyzną, który cieszy się dużym powodzeniem wśród kobiet. Starając się uporać z trudnymi wspomnieniami z traumatycznego dzieciństwa, które zafundowali mu agresywny ojciec oraz przymykająca na wszystko oko matka, szuka ukojenia w używkach.

Olive Kitteridge

Dramat USA 2014

Olive Kitteridge

Dramat USA 2014

 • Olive Kitteridge
 • 7,7/10

1 sezon, 4 odcinki

Olive Kitteridge jest nauczycielką matematyki w szkole średniej. Charakteryzuje ją cięty humor, surowe usposobienie i twarde zasady moralne, za którymi Olive skrywa dobre serce. Jej mąż Henry prowadzi lokalną aptekę. Serial koncentruje się na głównej bohaterce i jej relacjach z otoczeniem - przedstawia wydarzenia na przestrzeni 25 lat życia miasteczka. Pokazana jest codzienność Olive i jej zwyczajne, pełne mniejszych i większych problemów życie. Odsłaniane są tajemnice i skrywane związki, przestępstwa i dramaty małej społeczności.

Rok za rokiem

Dramat Science fiction/fantasy Wojenny/polityczny United Kingdom 2019

Rok za rokiem

Dramat Science fiction/fantasy Wojenny/polityczny United Kingdom 2019

 • Rok za rokiem
 • 7,9/10

1 sezon, 6 odcinków

Years and Years to nowy serial stacji HBO, w którym Emma Thompson wciela się w kontrowersyjną polityk Vivienne Rook, której opinie dzielą całe społeczeństwo. Produkcja jest opisywana jako saga rodziny, którą obserwujemy na przestrzeni 15 lat. Wraz ze zmianami społeczeństwa, szybciej niż kiedykolwiek, Lyonowie doświadczą wszystkiego, czego oczekujemy i czego się boimy jeśli chodzi o przyszłość. Przed nami powroty, rozstania, miłości czy starzenie się - wszystko w perspektywie zmieniającego się świata.

Grace i Grace

Kryminał Dramat Canada 2017

Grace i Grace

Kryminał Dramat Canada 2017

 • Grace i Grace
 • 7,5/10

1 sezon, 6 odcinków

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Grace Marks, biednej irlandzkiej imigrantki, która była służącą w posiadłości w Północnej Kanadzie. Wraz z Jamesem McDermottem została oskarżona i skazana w 1843 roku za morderstwo swojego pracodawcy i jego gospodyni.

Unorthodox

Dramat Germany 2020

Unorthodox

Dramat Germany 2020

 • Unorthodox
 • 8,2/10

1 sezon, 4 odcinki

Ortodoksyjna Żydówka ucieka z Brooklynu do Berlina przed zaaranżowanym małżeństwem i trafia pod skrzydła grupy muzyków. Jednak przeszłość depcze jej po piętach.

Ostre przedmioty

Kryminał Dramat Tajemnica USA 2018

Ostre przedmioty

Kryminał Dramat Tajemnica USA 2018

 • Ostre przedmioty
 • 7,6/10

1 sezon, 8 odcinków

Do rodzinnego miasteczka Wind Gap zostaje wysłana dziennikarka St. Louis Chronicle, Camille Preaker. Ma zebrać materiał dotyczący dwóch zaginionych dziewczynek. Camille wraca do wspomnień i zdaje się identyfikować z ofiarami, co jak sądzi pomoże rozwiązać zagadkę. Ponowny kontakt z matką Adorą, ojczymem Alanem Crellinem i przyrodnią siostrą Ammą, dodatkowo przywołuje traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, w tym także śmierć młodszej siostry Camille.

Na cały głos

Dramat USA 2019

Na cały głos

Dramat USA 2019

 • Na cały głos
 • 7,9/10

1 sezon, 7 odcinków

Roger Ailes (Russell Crowe) był wieloletnim szefem stacji Fox News. Przez lata doradzał też najbardziej prominentnym politykom Partii Republikańskiej w USA. Produkcja skupia się na ostatniej dekadzie życia Ailesa, kiedy de facto stał się on liderem tej partii. Serial pokazuje kluczowe wydarzenia z jego życia w tym doświadczenia ze światowymi liderami, które dały początek jego politycznej karierze. Mówi również o oskarżeniach o molestowanie seksualne, które doprowadziły go do upadku. Składający się z siedmiu odcinków miniserial, który został oparty na bestsellerowej książce pt. The Loudest Voice in the Room autorstwa Gabriela Shermana. Obraz pokazuje sylwetkę Rogera Ailesa, człowieka, który sprawił, że stacja Fox News urosła w siłę i nieodwołalnie zmieniła sposób rozmowy na najwyższych szczeblach władzy w Ameryce. W jego postać wciela się wyróżniony Oscarem Russell Crowe (Piękny umysł). Producentem wykonawczym i autorem scenariusz serialu jest laureat Nagrody Akademii Tom McCarthy, twórca Spotlight

Jak nas widzą

Dramat USA 2019

Jak nas widzą

Dramat USA 2019

 • Jak nas widzą
 • 8,6/10

1 sezon, 4 odcinki

Pięciu nastolatków z Harlemu zostaje fałszywie oskarżonych o brutalny atak w Central Parku. Historia koszmaru, który wydarzył się naprawdę. Jharrel Jerome otrzymał nagrodę Emmy za swoją rolę Koreya Wise’a w tym serialu nominowanej do Oscara Avy DuVernay.

Czarnobyl

Dramat USA 2019

Czarnobyl

Dramat USA 2019

 • Czarnobyl
 • 8,6/10

1 sezon, 5 odcinków

"Czarnobyl" przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka, a jednocześnie zdarzenie, w którym wielu bohaterskich ratowników poświęciło własne zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami niewyobrażalnego kataklizmu.

Kompania Braci

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom USA 2001

Kompania Braci

Dramat Wojenny/polityczny United Kingdom USA 2001

 • Kompania Braci
 • 8,3/10

1 sezon, 10 odcinków

"Kompania braci" to zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o żołnierzach Kompanii E, 2 batalionu, 506 pułku 101 Dywizji Powietrzno-desantowej. Akcja serialu toczy się od 1942 roku, kiedy poznajemy ochotników w obozie Toccoa i "towarzyszymy" im podczas morderczego treningu. Następnie razem z żołnierzami przenosimy się do Europy, gdzie jesteśmy świadkami ich walki w Normandii, podczas operacji Overlord, w Holandii, podczas operacji Market Garden, pod Bastogne podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach na przełomie 1944/45 roku, aż do momentu wkroczenia dywizji do Austrii. Jest to historia o zwykłych ludziach, którzy zmuszeni zostali do niezwykłych czynów. W kolejnych odcinkach jesteśmy świadkami budowania się niepowtarzalnej więzi pomiędzy żołnierzami. Jako iż wszyscy cierpieli tak samo, stali się sobie braćmi.

Komentarze