Gwiazdy tureckich seriali, czyli najlepsze seriale z aktorami “Wspaniałego Stulecia”

Karolina Wiśniewska 2020-08-30

Przez „Wspaniałe Stulecie” przewinęły się dziesiątki tureckich aktorek i aktorów. Dla jednych było to ugruntowanie pozycji w środowisku, dla innych trampolina do wielkiej kariery. Przyjrzyjmy się dziś kilkorgu odtwórców najważniejszych postaci.

Dzięki roli sułtanki Hürrem gwiazda Meryem Uzerli rozbłysła oślepiającym wręcz światłem, niestety mało jest tureckich seriali, w których możemy ją podziwiać. Jednym z nich jest „Królowa jednej nocy”, produkcja znana polskim widzom z anteny TVP1. U boku Uzerli wystąpił Murat Yıldırım. To serial obyczajowy, w którym nie brak zwrotów akcji i skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Mehmet Günsür także nie jest częstym gościem tureckiej telewizji. Oprócz serialu “Fi” (o którym za moment), aktora możemy oglądać w jednej z najnowszych produkcji oryginalnych Netflixa - “Atiye”, w której wciela się on w postać archeologa.

Trzej synowie Hürrem i Sulejmana, a właściwie aktorzy wcielający się w role książąt, z sukcesami zagościli na ekranach tureckich telewizorów. Engina Öztürka mogliśmy oglądać w “Yüksek Sosyete” oraz “The Protector”, Tolgę Sarıtaşa w dramacie “Söz”, a Arasa Buluta İynemli w “Çukur”.

Serialami, w których można zobaczyć wiele twarzy znanych ze „Wspaniałego Stulecia” jednocześnie, są „Fi” oraz „Babil”, oba z wytwórni Ay Yapım. „Fi” to składający się z dwóch sezonów thriller i dramat psychologiczny, w którym Ozan Güven wciela się w rolę psychopatycznego gwiazdora psychologii, Cana Manaya, który do perfekcji opanował sztukę manipulowania ludźmi i zdobywania tego, czego pragnie. Oprócz Güvena w głównej obsadzie zobaczymy Mehmet Günsüra i Berrak Tüzünataç, zaś w epizodycznej roli w sezonie drugim wystąpiła Nur Fettahoğlu.

Z kolei w „Babil”, jednym z najnowszych seriali stacji Star TV, opowiadającym o dylematach moralnych pewnego idealistycznego profesora zobaczymy Halita Ergença, Ozana Güvena i Nur Fettahoğlu.

Nie sposób nie wspomnieć także o Vahide Perçin, która zastąpiła Meryem Uzerli w roli dojrzałej już sułtanki Hürrem. Ta doskonale znana, doświadczona aktorka znajduje się obecnie w głównej obsadzie cieszącego się popularnością i uznaniem serialu “Bir Zamanlar Çukurowa”.

The Choice

Dramat Turkey 2020

The Choice

Dramat Turkey 2020

1 sezon, 10 odcinków

High Society

Komedia Dramat Turkey 2016

High Society

Komedia Dramat Turkey 2016

1 sezon, 27 odcinków

Atiye

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy Turkey 2019

Atiye

Dramat Tajemnica Science fiction/fantasy Turkey 2019

  • Atiye
  • 8,0/10

1 sezon, 8 odcinków

Artystka maluje na swoich obrazach tajemnicze znaki, które ukazują się jej od dawna. Okazuje się, że znaki te odnalezione zostały podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym Gobekli Tepe. Atiye chce poznać związek między swoimi wizjami a tajemniczym miejscem.

The Pit

Akcja i Przygoda Kryminał Turkey 2017

The Pit

Akcja i Przygoda Kryminał Turkey 2017

  • The Pit
  • 8,6/10

3 sezony, 94 odcinków

Fi

Dramat Turkey 2017

Fi

Dramat Turkey 2017

  • Fi
  • 7,4/10

2 sezony, 45 odcinków

Znany z telewizji gwiazdor psychologii, Can Manay, popada w obsesję na punkcie swojej nowej sąsiadki – młodej tancerki Duru. Mężczyzna robi wszystko, aby rozbić jej związek z wrażliwym muzykiem, nauczycielem ze szkoły artystycznej.

Söz

Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2017

Söz

Dramat Wojenny/polityczny Turkey 2017

3 sezony, 84 odcinków

Komentarze