7 chińskich i tajwańskich dram, na które warto zwrócić uwagę na Netflixie

Małgorzata Stefanik 2020-09-18

Oferta chińskojęzycznych dram dostępnych na Netflixie nie jest jeszcze tak bogata jak w przypadku k-dram, jednak wielbiciele zarówno chińskich, jak i tajwańskich produkcji znajdą na platformie wiele wartych uwagi tytułów, a jedna z najbardziej kultowych otwiera nasz ranking.

“Meteor Garden” opowiada historię, którą większość fanów azjatyckiej popkultury już zapewne zna, bo ten tytuł jest remakiem chińskiej dramy “Let’s Go Watch Meteor Shower” stworzonej na podstawie japońskiej mangi „Boys Over Flowers”, który zresztą został zaadaptowany również na anime oraz seriale tworzone w Korei Południowej, Japonii, Tajwanie, a także Indonezji i Indiach. Ta opowieść o młodej studentce będącej w konflikcie z czwórką bogatych i przystojnych chłopaków zwanych F4, zdecydowanie jest szalenie popularna, a jej najmłodsze oblicze można obejrzeć na Netflixie.

Kolejną wartą uwagi pozycją jest “Tajwańska opowieść o dwóch miastach”, która opowiada o losach Nien-Nien i Josephine. Jedna z nich mieszka w Tajpej, a druga w San Francisco, lecz ich życie obiera nowy kierunek, gdy zamieniają się domami. Drama została stworzona przez Netflixa po otrzymaniu rządowego grantu od Ministerstwa Kultury Tajwanu i trudno wyobrazić sobie lepiej wydane pieniądze na promocję miasta, które jednocześnie pozwoliłyby tajwańskim twórcom zaistnieć na arenie międzynarodowej. Nie trzeba było czekać długo, by platforma streamingowa zapowiedziała pojawienie się kolejnej tajwańskiej produkcji. I tak dostaliśmy “Księżniczkę Mafii”, która jest zabawną, często wręcz naiwną opowieścią o córce bosa Triady, zakochanej po uszy w idolu. Niemniej trzeba przyznać, że ten tytuł jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze.

Wedle starej chińskiej tradycji dusza zmarłego kawalera nie zazna spokoju, dopóki nie znajdzie narzeczonej i właśnie to wierzenie stało się podstawą powieści Yangsze Choo, której serialową adaptację “The Ghost Bride” możemy obejrzeć na Netflixie. Historia pochodzącej z ubogiej rodziny Li Lan, która zgadza się poślubić ducha, jest połączeniem dość przerażającej tematyki z humorem i odrobiną słodkości, co stanowi raczej niecodzienną mieszankę. Za to wszystkim spragnionym mrocznego azjatyckiego kryminału proponujemy “The Victims’ Game”, jednak ostrzegamy, że ta produkcja momentami jest dość makabryczna. Kryminolog z Aspergerem wraz z dociekliwą dziennikarką wpadają na trop zagadki, której rozwiązanie może nie jednego widza zaskoczyć.

Wracając do dram chińskich, nie sposób pominąć “Well-Intended Love” oraz “The Prince of Tennis ~ Match! Tennis Juniors ~” stworzonej na podstawie popularnej mangi Takeshiego Konomi. Obie produkcje są dość urocze i przyjemne w odbiorze, więc nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć oglądanie!

Well-Intended Love

Dramat China 2019

Well-Intended Love

Dramat China 2019

2 sezony, 36 odcinków

Chora na białaczkę aktorka wychodzi za mąż za młodego prezesa dużej firmy, by przyspieszyć przeszczep szpiku kostnego, jednak miłość i tajemnice krzyżują jej plany.

The Victims' Game

Kryminał Dramat Tajemnica Taiwan 2020

The Victims' Game

Kryminał Dramat Tajemnica Taiwan 2020

1 sezon, 1 odcinek

Kryminolog z zespołem Aspergera odkrywa powiązania swojej córki z tajemniczymi morderstwami i stawia wszystko na jedną kartę, aby rozwiązać sprawę.

The Ghost Bride

Dramat Familijny Tajemnica Malaysia Taiwan 2020

The Ghost Bride

Dramat Familijny Tajemnica Malaysia Taiwan 2020

1 sezon, 6 odcinków

Malezyjska Malakka pod koniec XIX w. Li Lan wplątuje się w tajemnicę powiązaną ze śmiercią ponurego syna bogatej rodziny.

Księżniczka mafii

Komedia Dramat Taiwan 2019

Księżniczka mafii

Komedia Dramat Taiwan 2019

1 sezon, 6 odcinków

Córka bossa triady zaczyna pracować w tajnej ochronie znanej aktorki i zakochuje się w gwiazdorze telewizyjnym.

A Taiwanese Tale of Two Cities

Dramat Taiwan 2018

1 sezon, 20 odcinków

Lekarka z Tajpej i programistka z San Francisco zamieniają się domami i rozpoczynają przygodę pełną wyzwań, tajemnic i nieoczekiwanych spotkań.

Meteor Garden

Komedia Dramat Familijny China 2018

Meteor Garden

Komedia Dramat Familijny China 2018

  • Meteor Garden
  • 8,0/10

1 sezon, 49 odcinków

Dong Shancai pragnie osiągnąć świetne wyniki na swoim wymarzonym uniwersytecie. Wśród ambitnych studentów z elitarnych rodzin udaje jej się też znaleźć miłość.

Komentarze